58 views 2 min

0

Komentarzy

Większość Polaków przeciwko zakazowi sprzedaży aut spalinowych

- Marzec 4, 2023

76 procent Polaków nie popiera zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku, na co w połowie lutego zielone światło dał Parlament Europejski – wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla wp.pl.

Portal przypomniał, że Parlament Europejski potwierdził w połowie lutego wcześniejszą decyzję instytucji unijnych o zakazie sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Obostrzenia miałyby wejść w życie w 2035 roku.

Polacy chcą auta spalinowe

W sondażu zapytano respondentów, czy popierają decyzję PE w sprawie zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych. 76 proc. odpowiedziało, że “nie” (22,3 proc. badanych wskazało “raczej nie”, a 53,7 proc. “zdecydowanie nie”).

Innego zdania jest ponad 15 proc. badanych, których ucieszyła decyzja PE. “Raczej tak” odpowiedziało 8,4 proc. pytanych, a 7 proc. wskazało “zdecydowanie tak”. 8,6 proc. respondentów nie miało w tej sprawie zdania

Wiekszość przeciwna planom

Trochę inaczej rozkładają się wyniki, jeśli weźmie się pod uwagę tylko wyborców obozu rządzącego. Przeciw decyzji UE jest 84 proc. badanych, przy 5 proc. odpowiedzi “nie wiem”. Wśród sympatyków partii opozycyjnych 65 proc. nie popiera zakazu, natomiast 13 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

W styczniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku jest nierealny. Dodała przy tym, że w tej kwestii Polska jest w mniejszości w Unii Europejskiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 17-19 lutego 2023 roku na grupie 1000 Polaków połączonymi metodami CATI i CAWI.

 

 

PAP/IAR/PR24.pl

 

Zostaw komentarz