86 views 7 min

0

Komentarzy

100 dni rządu. Premier: realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy

- Marzec 2, 2020

Premier Mateusz Morawiecki podsumował 29 lutego 100 dni rządu, w tym realizację tzw. “Piątki na sto dni”, czyli pakietu, który rząd zobowiązał się zrealizować w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Na tej liście znalazły się m.in. 13. i 14. emerytura, 100 obwodnic i Mały ZUS, pakiet kontrolnych badań zdrowotnych i plan dojścia do równych dopłat dla rolników.

Program „Piątka na sto dni” prezentowali w czasie kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Zapewniali, że w ciągu pierwszych stu dni nowej kadencji rządu zostaną uchwalone odpowiednie ustawy lub przygotowane programy dotyczące wprowadzanych zmian. To pięć propozycji reform – tzw. mały ZUS, 13. oraz 14. emerytura, pakiet badań kontrolnych, budowę 100 obwodnic i dojście do równych dopłat dla rolników.

29 stycznia odbyło się podsumowanie stu dni rządu. Spotkanie poprowadził rzecznik rządu Piotr Müller i dyrektor GovTech Polska Justyna Orłowska, które rozpoczęło się prezentacją spotu przypominającego zobowiązania premiera z kampanii parlamentarnej na pierwsze 100 dni. Szef rządu podkreślił, że wprowadzenie reform przez jego rząd było możliwe, dzięki naprawie finansów publicznych. Jak mówił, to brak profesjonalnego podejścia do budżetu państwa spowodował, że przez budżet państwa przeciekały pieniądze, a różne grupy przestępcze kradły te pieniądze na prawo i lewo. Taka była rzeczywistość w czasach naszych poprzedników. – Rzeczywisty rozwój kraju odbywa się poprzez to, co dzieje się pomiędzy poszczególnymi wyborami, zależy od tego, czy rząd wywiązuje się ze swoich zobowiązań i rzetelnie je realizuje – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił także, że minął rok od „Piątki Kaczyńskiego”. – Rok temu wspominaliśmy o innej piątce. To była piątka Jarosława Kaczyńskiego i ta piątka została w pełni zrealizowana – powiedział. Szef rządu mówił między innymi o rozszerzeniu programu 500 +. – Program Rodzina 500 Plus znacząco poprawił i zmienił życie polskich rodzin. Został on praktycznie podwojony. Zdecydowaliśmy się przyznać 500+ także na pierwsze dziecko – zaznaczył.

Szef rządu wskazał również na program odbudowy połączeń, głównie autobusowych, 13. emeryturę, zerowy PIT dla młodych oraz obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodu. – Właściwe podejście to rozbudowa infrastruktury. Dobre podejście to odbudowa połączeń kolejowych. Również odbudowa połączeń autobusowych. To co obiecaliśmy rok temu to wykonaliśmy – powiedział Morawiecki. – Wreszcie program, który w swoim zakresie budżetowym był bardzo kosztowny, #NiższyPIT obniżony z 18 proc. na 17 proc. i podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Pierwszy raz od kilkunastu lat. Taka obniżka podatków jakiej nie było od dawna – dodał.

Podsumowując realizację obietnic wyborczych premier wymienił również 13. emeryturę. – Pan prezydent ją podpisał, choć w Senacie robiono zasadnicze problemy. – A program 100 obwodnic będzie dodatkowo obudowany programem budowy obwodnic wokół dróg wojewódzkich, a wiec będzie więcej niż 100 obwodnic i już za dwa, trzy, cztery lata zobaczymy kilkadziesiąt z tych stu, stu kilkudziesięciu obwodnic – zapowiedział Morawiecki i dodał, że zwiększy to bezpieczeństwo na polskich drogach.

Podczas podsumowania 100 dni rządu Szumowski podkreślał wagę badań profilaktycznych. – Możemy zdążyć przed rakiem, zdążyć przed udarem i zdążyć przed cukrzycą wykonując badania profilaktyczne. Do tej pory Polacy zgłaszali się w bardzo niskim odsetku na badania: 14-16 proc. na profilaktykę raka jelita grubego, 40 proc. na profilaktykę raka piersi. W Islandii to jest 90 proc. Dzięki temu “programowi 40 plus” dotrzemy do 11 mln potencjalnie chorych, którym można pomóc, zanim będą naprawdę chorzy. Lepiej inwestować w zdrowie, zanim będziemy chorzy – zaznaczał minister zdrowia.

– W tej kadencji wiele uwagi zostanie poświęcone programom kształcenia. Nowoczesne programy. Takie, które tworzą dobrą przestrzeń do nauki, ale sprawiają, że w umysłach naszych dzieci jest jak najlepiej poukładane. Programy, które mają dużo przedmiotów ścisłych, ale też humanistycznych i pokazują, na czym polega skomplikowany świat XXI w. – stwierdził premier. – Wiara góry przenosi. My nie chcemy naszych gór przenosić, ale chcemy podnosić wzrost gospodarczy – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

– Jeżeli mamy do czynienia z kontynuacją danego gabinetu to nie ma taryfy ulgowej. Jest to czas, kiedy można dokonać i zmian personalnych, ale i wdrażać nowe działania danego gabinetu. (…) Wszystkie dotychczasowe badania wskazują na to, że dla elektoratu Zjednoczonej Prawicy bardzo istotna jest wiarygodność dotychczasowych poczynań. Badania zaufania dla rządu pokazują, że utrzymuje się ono na dosyć wysokim poziomie – mówi dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

– 100 dni nowego rządu Mateusza Morawieckiego to nie był łatwy czas. – Z powodu pewnych piętrzących się trudności działalność rządu była właściwie niezauważalna. Ta trudność to sytuacja polityczna i zdarzenia, które – jedno po drugim – zajmowały uwagę opinii publicznej. To spowodowało, że “piątka PiS” na pierwsze 100 dni nie była obecna w przestrzeni publicznej: ani w mediach społecznościowych, ani w tradycyjnych. Nie była przedmiotem dyskusji czy rozmów codziennych – ocenia profesor Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło: pap/iar/tvpinfo/polsatnews/tvn24

Zostaw komentarz