69 views 2 min

0

Komentarzy

11 miliardów złotych. Ministerstwo Zdrowia o finansowaniu Narodowej Strategii Onkologicznej

- Luty 27, 2020

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w tym roku wydatki na świadczenia onkologiczne w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej – wzrosną do ponad 11 miliardów złotych – to o ponad 3 miliardy złotych więcej niż w 2015 roku. Ustawa i program powstały z inicjatywy i zostały opracowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Szacuje się, że każdego roku w Polsce diagnozę „rak”, słyszy ponad 180 tysięcy osób. Narodowa Strategia Onkologiczna to cały system opieki nad chorymi na nowotwór. Edukacja, profilaktyka, inwestycje i szkolenie kadr medycznych – to program walki z rakiem na najbliższe 10 lat ma wprowadzić kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. Łącznie na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej przeznaczone zostanie 11 mld złotych.

– W 2020 roku planujemy wydać ponad 11 miliardów złotych na onkologię – na świadczenia w zakresie onkologii. Oczywiście do tego dochodzą działania, które nie są otagowane, jako onkologiczne, choćby lekarze pierwszego kontaktu, czy innych specjalizacji, które mają do czynienia z pacjentami onkologicznymi. Mając te dane z NFZ, widzimy, że wydajemy ponad 3 miliardy więcej niż w roku 2015 – powiedział minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

– W porównaniu z latami ubiegłymi ten wzrost jest znaczny i bardzo się cieszymy z tego powodu, bo to oznacza też lepszą dostępność w onkologii. – Sama Narodowa Strategia Onkologiczna mówi o 5,1 mld zł z budżetu Ministerstwa Zdrowia, ale jak się dołoży do tego środki z NFZ i Agencji Badań Medycznych, wychodzi ponad 11 mld zł na politykę onkologiczną. To są pieniądze, których jeszcze w onkologii nie było – ocenia minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

– W strategii wskazane jest konkretnie, co mamy zrobić. To narzędzie dla Polaków, dla pacjentów, organizacji pacjentów, by kontrolowali ministra zdrowia, czy prawidłowo realizuje tę strategię – powiedział Szumowski.

źródło: iar/pap

Zostaw komentarz