112 views 6 min

0

Komentarzy

Afera w Radiowej “Trójce” – przed senacką komisją

- Maj 22, 2020

Ze stacji Radia III odchodzą dziennikarze i współpracę kończą znani artyści. Sprawie postanowił przyjrzeć się Senat. 21 maja odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, które poświęcone było sytuacji w Programie III Polskiego Radia po wydarzeniach związanych z notowaniem 15 maja “Listy Przebojów” i zdjęciem informacji o tym, że wygrała piosenka Kazika “Twój ból jest lepszy niż mój”. Komisja chce odwołania prezes Polskiego Radia i dyrektora Trójki.

Posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu poświęcone było sytuacji w Programie III Polskiego Radia po wydarzeniach związanych z notowaniem “Listy Przebojów” z 15 maja i zdjęciem informacji o wygranej piosenki Kazika “Twój ból jest lepszy niż mój”. Na spotkanie w Senacie poza jej członkami znaleźli się przedstawiciele władz radiowej Trójki, ale też dziennikarze, którzy pożegnali się ze stacją. Na początku posiedzenia odczytano listę dziennikarzy, którzy w ostatnim czasie rozstali się z Trójką. Z Trójki odszedł prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki. Ze stacją pożegnali się m.in. Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zwróciła uwagę, że niektóre z wymienionych osób wciąż pracują w radiu, inne same odeszły, a nie zostały zwolnione. Zaznaczyła, że w radiu trwa audyt.

Dyrektor Tomasz Kowalczewski tłumaczy zamieszanie z utworem Kazika wynikło z powodu problemów IT, które czasem pojawiały się zwłaszcza, gdy zaczęła działać nowa strona do głosowania. – 15 maja otrzymałem informację, że z notowaniem “Listy Przebojów” jest coś nie tak. Przychodziły jakieś kolejne rzeczy i zdecydowałem, że to notowanie najlepiej będzie unieważnić i dojść do prawdy, co tak naprawdę się stało. I doszliśmy do tej prawdy – przynajmniej na tamten moment. W poniedziałek w godzinach wieczornych zawiesiliśmy notowanie – mówił dyrektor Tomasz Kowalczewski.

– Jeżeli mamy wątpliwości, że coś z tym notowaniem może być nie tak i potem – jak się okazuje – piosenka nie jest na pierwszym, tylko czwartym miejscu. Ja chciałem to po prostu wyjaśnić. Jak dostałem wyjaśnienie, lista została umieszczona – tłumaczył dyrektor Tomasz Kowalczewski.

Komisja zapytała – co to znaczy, że “przychodziły informacje” i czy pojawiały się naciski ze strony przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego, dyrektor Trójki zaprzeczył.

– Nic mi nie wiadomo o ingerencjach w decyzje pana dyrektora Tomasza Kowalczewskiego. Ani wtedy, ani później, ani teraz. Dyrektor Kowalczewski zapewne jak każdy dziennikarz ma swoje źródła. Państwo też jako dziennikarze chronią swoje źródła. Może poczekajmy na wyniki kontroli. – Chce rozmawiać z obecnymi i byłymi pracownikami radia i “wyjaśnić tę sprawę” – mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas posiedzenia senackiej komisji.

– Wielu z nas było poddawanych presji. Każda kolejna ekipa niszczyła etos pracy dziennikarza. Kazano nam realizować tematy przynoszone w teczkach od prezesów Polskiego Radia. – Dziennikarze “Trójki: to “niesamowity zespół ludzi wykształconych, którzy, wbrew temu co się sugeruje, nigdy nie prezentowali na antenie swoich poglądów politycznych, natomiast wykazywali się ogromną wiedzą i kulturą” – mówił podczas senackiej komisji były dziennikarz “Trójki” Michał Nogaś.

– Dla prezes Marek Niedźwiecki jest panem prezenterem, ale ty Tomku doskonale wiesz, kim jest. Wiesz, że on i inni byli już dziennikarze są najuczciwszymi ludźmi. Co sprawiło, że wylałeś na nich cysternę nieczystości? Byłeś naszym kolegą, wyrzekłeś się nas – podkreślił Ernest Zozuń, były dziennikarz Polskiego Radia.

Agnieszka Szydłowska, która od czerwca jest na wypowiedzeniu w Trójce. – Jestem osobą pełną żalu. W poniedziałek złożyłam wypowiedzenie, mając dwoje dzieci, kredyt i bez spadochronu – powiedziała drżącym głosem. Dziennikarka zwróciła się z pytaniem, dlaczego dyrektor – mając wiedzę na temat trudności z liczeniem głosów i nieprawidłowości przy głosowaniach dot. próby manipulowania listą przez boty internetowe i inne rzeczy – dopiero w przy okazji tej piosenki tę wiedzę upublicznił.

Dyrekcja Trójki zapowiedziała na 25 maja zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji.

Posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu zakończyło się przyjęciem przez komisję wniosku, zgłoszonego przez wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza (KO) o wystosowanie apelu do przewodniczącego RMN ws. odwołania prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej i dyrektora Tomasza Kowalczewskiego.

źródło: polsatnews/wiadomosci.dziennik.pl

Zostaw komentarz