161 views 3 min

0

Komentarzy

Archiwum H.M.Góreckiego przekazane Bibliotece Narodowej

- Sierpień 15, 2018

Dzięki pomocy Ministerstwa Kultury Biblioteka Narodowa kupiła do swoich zbiorów rękopisy Henryka Góreckiego

Dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa kupiła do swoich zbiorów rękopisy Henryka Mikołaja Góreckiego. Spadkobiercy kompozytora; wdowa, córka i syn, przekazali niemal komplet jego utworów muzycznych.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że dzięki uprzejmości rodziny i profesjonalizmowi Biblioteki Narodowej udało się nabyć archiwum jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów ostatniego stulecia. Minister kultury zwrócił uwagę, że do Biblioteki Narodowej trafiły nie tylko zapisy nutowe, ale także listy osobiste i korespondencja z wieloma twórcami oraz dzienniki, które interpretują twórczość, a także plany twórcze wielkiego kompozytora. “To jest archiwum cenne z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego oczywiście, ale także archiwum, które będzie żywe, w tym sensie, że będzie dostępne badaczom, dostępne twórcom, tak jak to jest z całym zasobem Biblioteki Narodowej” – podkreślił Piotr Gliński. Wśród listów jest także ten, najważniejszy dla kompozytora, napisany w roku 1977 przez kardynała Karola Wojtyłę, który zapoczątkował powstanie dzieła Beatus vir op. 38. Wśród listów od kompozytorów, muzyków i dyrygentów należy wymienić nazwiska takich osób, jak Witold Lutosławski, Michał Spisak, Tadeusz Baird, Włodzimierz Kotoński, Luigi Nono czy Yehudi Menuhin.

Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski podkreśla, że to jedna z najcenniejszych spuścizn muzycznych w Polsce. „Do znakomitych zbiorów muzycznych Biblioteki Narodowej, do największego zbioru rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Grzegorza Fitelberga, ale także Lutoslawskiego i Szymanowskiego dołącza jedno z najwspanialszych archiwów” – podkreślił Tomasz Makowski.

Poszczególne rękopisy nutowe zostały starannie uporządkowane już przez samego kompozytora. Jedna z kompozycji, zatytułowana „Susan” to utwór dotychczas nieznany i niepublikowany, a oznaczony przez Henryka Góreckiego jako op. 84. Szczególnie cennym materiałem, poszerzającym wiedzę o niektórych utworach, jest pięć zeszytów, zawierających fragmenty nutowe, diagramy i opisy. Henryk Górecki objaśnia w nich idee muzyczne wybranych dzieł, skomponowanych pod koniec lat 50. i w latach 60.

Henryk Mikołaj Górecki to kompozytor i pedagog, autor kultowej „Symfonii pieśni żałosnych”. Urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika, zmarł 12 listopada 2010 roku w Katowicach.

IAR/ho
Biblioteka Narodowa w Warszawie
Wikipedia/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Zostaw komentarz