50 views 3 min

0

Komentarzy

Będzie kaucja za plastikowe butelki.

- Styczeń 5, 2020

Ministerstwo Klimatu pracuje nad reformą rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) – w związku  z wymogami unijnej dyrektywy o odpadach. Oznacza to opłatę nakładaną na producentów opakowań. Wiceminister klimatu Sławomir Mazurek poinformował, że resort planuje także wprowadzić na polski rynek systemu kaucji między innymi na butelki z tworzyw sztucznych po napojach. Ministerstwo liczy, że przepisy wejdą jeszcze w 2020 roku.

Gruntowna reforma opracowywana przez Ministerstwo Klimatu obciąży producentów zwiększonymi kosztami gospodarowania powstałymi dla potrzeb produktu opakowaniami. Po wprowadzeniu reformy, producenci będą finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż  jest obecnie.

Zmiany  proponowane przez resort wprowadzą też system kaucyjny, który polega na tym, że mieszkańcy mogą zwrócić np. do sklepu plastikowe czy szklane opakowania i otrzymać za nie zwrot pobranej wcześniej kaucji.-  Pracujemy nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach – powiedział wiceminister klimatu Sławomir Mazurek.

– Nowe przepisy wdrożą m.in. unijną dyrektywę w sprawie odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Zgodnie z przepisami UE producenci m.in. produktów w opakowaniach będą finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie. Pozyskane w ten sposób środki wypełnią lukę inwestycyjną i stworzą sprawnie działający system odzysku surowców wtórnych – powiedział Mazurek.

Wiceminister klimatu Sławomir Mazurek przypomniał, że przepisy unijne przewidują , że butelki na napoje z tworzyw sztucznych wprowadzane na rynek mają zawierać w sobie także materiały pochodzące z recyklingu, tzw. recyklat. Przykładowo w Norwegii recyclingowi poddawanych  jest aż 97 proc. plastikowych butelek, a kaucja za nie jest powszechna. Powszechne są tam automaty, w których można takie butelki zostawić w zamian za zwrot kaucji, zależnej od rozmiaru butelki. Automaty tego typu funkcjonują na każdym rogu, szczególnie przy sklepach, a więc wystarczy zabrać puste butelki ze sobą idąc na zakupy.

 

Przepisy UE wyznaczają także nowe cele dla ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Do 2025 roku kraje UE zobowiązane są zagospodarować w ten sposób 55 proc. odpadów, do roku 2030 – 60 proc., a do 2035 roku – 65 proc. Obecne przepisy zobowiązują państwa członkowskie do zagospodarowania (recyklingu i ponownego użycia) 50 proc. odpadów w roku 2020.

 

żródło: ministerstwo klimatu, tvn24, pap

Zostaw komentarz