72 views 2 min

0

Komentarzy

Bez kolejki w II turze wyborów: osoby starsze, niepełnosprawne i kobiety w ciąży

- Lipiec 3, 2020

Wybory prezydenckie 2020 rozstrzygną się w drugiej turze, która odbędzie się 12 lipca. Wyborców czekają jednak zmiany. – Chcemy, żeby podczas II tury wyborów prezydenckich osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością do lokalu wyborczego – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Głosowanie w wyborach prezydenckich tradycyjne, przy urnach, będzie w reżimie sanitarnym. Ograniczono liczbę osób, które mogą wejść do lokalu wyborczego. Wyborcy muszą mieć maseczki oraz zdezynfekować ręce. Trzeba także zachowywać dystans społeczny. W II turze wyborów wprowadzone zostanie także dla lokali wyborczych – ułatwienia dla pewnych grup społecznych, które będą stały w kolejkach. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło rozwiązanie, które usprawni głosowanie osobom starszym, niepełnosprawnym i kobietom w ciąży.

Poza kolejnością na wybory wejdą:

  • osoby po 60. roku życia
  • kobiety w ciąży
  • osoby z dziećmi do 3 r.ż.
  • osoby niepełnosprawne

– Wiemy, że jest temperatura wysoka, często jest duszno, wilgotno, są burze, są deszcze. Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne – powiedział Łukasz Szumowski.

 

 

Źródło: iar/pap

 

Zostaw komentarz