98 views 3 min

0

Komentarzy

BIAŁO-CZERWONA Happening inaugurujący obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

- Listopad 14, 2017

BIAŁO-CZERWONA Happening inaugurujący obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Katarzyna Czajka, autorka 100 obrazów inspirowanych kolorami polskiej flagi zajmuje się tematyką społeczną poprzez różne formy swojej działalności. Tym razem zaprasza wraz z Fundacją Godnie Żyć, której jest założycielką, Urzędem Dzielnicy Praga Południe i Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe, na swoisty happening z okazji rozpoczęcia obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Jej 100 obrazów symbolizuje setki Polaków, każdego z nas, którzy w grupie mogą stanowić ważny głos we wspólnym celu – wolnej, niepodległej i sprawiedliwej Polski, Polski ważnej dla każdego z nas.

Happening polega na ułożeniu przez 100 młodych mieszkańców Pragi Południe (harcerze i młodzież szkolna) ze 100 obrazów olejnych autorstwa Katarzyny Czajka (format każdego obrazu to 130 x 160 cm) w przeważającej kolorystyce bieli i czerwieni, biało-czerwonej mapy Polski. Proces tworzenia mapy Polski odbywał się będzie przy dźwiękach „Etiudy Rewolucyjnej” Fryderyka Chopina. Podczas happeningu przypomniane też zostaną postacie 3 znanych mężów stanu z czasów odzyskiwania niepodległości przez Polskę, a związanych z miejscem realizacji happeningu, o czym zapewne wie niewielu – Romana Dmowskiego, który urodził się na Kamionku, Ignacego Jana Paderewskiego, którego imię nosi pobliski Park Skaryszewski oraz Józefa Piłsudskiego, który przy ul. Mińskiej w 1917 r. mieszkał w konspiracji, którzy pomimo różnic politycznych dążyli do jednego celu – powrotu Polski na mapy Europy. Całość happeningu zostanie sfilmowana (przy pomocy drona lub za pomocą wysięgnika koszowego), a filmik zostanie zamieszczony na YouTube oraz na stronie Fundacji i CPK.

Happening odbędzie w dniu 11 listopada 2017 r. , (rozpoczęcie o godz. 12, zakończenie ok. 13) na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274. Wydarzenie skierowane jest do szerokiego kręgu odbiorców Dzielnicy Praga-Południe, a szczególnie Kamionka – dzieci, młodzież szkolną, dorosłych pracujących oraz seniorów, bowiem ma na celu przypomnienie i należyte uświetnienie zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, tak ważnej dla każdego Polaka.

Wydarzenie uzyskało Patronat Honorowy Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe oraz Patronat Medialny Radio Warszawa.

Telewizja Polska
Telewizja Polonijna

Zostaw komentarz