70 views 2 min

0

Komentarzy

Budowa CPK. Na Mazowszu powstanie ponad 300 kilometrów nowych linii kolejowych

- Maj 14, 2023

 

Emituje 3 razy mniej dwutlenku węgla niż transport drogowy i 8 razy mniej niż lotniczy. Do końca 2034 roku w związku z budową CPK, zostanie przebudowanych ponad 650 istniejących na Mazowszu linii kolejowych.

– Rozmawiamy dzisiaj o przyszłości kolei, jednocześnie nawiązujemy do przeszłości z ostatnich kilku lat, co zostało zrealizowane. Kolej się dynamicznie rozwija, przybywa pasażerów, przewożone są większe ładunki. My jako zarządca infrastruktury musimy przygotowywać lepszą infrastrukturę, żeby pociągi mogły jeździć, szybciej, bezpieczniej i po większej ilości torów – mówił Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

– Dla mieszkańców Mazowsza Centralny Port Komunikacyjny to 345 kilometrów nowych tras kolejowych, to lepsze połączenie z Łodzią, to wyprowadzenie części ruchu dalekobieżnego poza Warszawę, tak aby stworzyć najdogodniejsze w Europie Środkowo Wschodniej miejsce przesiadkowe kolei dużych prędkości i dla kolei konwencjonalnej, a nawet dla kolei aglomeracyjnej – podkreślił Mikołaj Wild, prezes CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

Ponadto ma być dużym i nowoczesnym lotniskiem przesiadkowym wraz z węzłem kolejowo-drogowym około 40 km na zachód od Warszawy. Dzięki Kolei Dużych Prędkości przykładowa podróż ze stolicy do Łodzi skróci się do 45 minut.

 

Źródło:pap, cpk

 

Zostaw komentarz