99 views 5 min

0

Komentarzy

Co zabija nasze zmywarki?

- Sierpień 15, 2018

Wypowiedź: Maciej Ryszard Sierakowski, kierownik ds. ubezpieczeń RTV EURO AGD.

Zmywarki pracują już w co trzecim polskim domu. W całym kraju jest ich około 4,5 mln. Zmywarki to także jedne z najczęściej psujących się sprzętów AGD. Co zazwyczaj ulega uszkodzeniu i co zrobić, żeby ze sprzętu korzystać jak najdłużej?

W zmywarki wyposażone jest już niemal co trzecie z 14 mln gospodarstw domowych w Polsce (wg danych Głównego Urzędu Statystycznego). W 2016 r. używanie zmywarki deklarowało 28 proc. gospodarstw domowych na wsi, w mieście nieco więcej, około 30 proc. Całkowita liczba urządzeń do mycia naczyń pracujących na co dzień w Polsce to około 4,5 mln sztuk. To, czego nie wskazują dane GUS to fakt, że zmywarki to jedne z najbardziej awaryjnych sprzętów AGD. Uwagę zwraca natomiast inna prawidłowość – mianowicie, zgłoszeń uszkodzenia zmywarek częściej dokonują kobiety (55% wszystkich zarejestrowanych przypadków*), chlubny wyjątek stanowi woj. podkarpackie, gdzie aż 53% przypadków zgłaszanych jest przez mężczyzn. Na drugim biegunie znajduje się Podlasie i Pomorze Zachodnie, gdzie aż 6 na 10 zgłoszeń dokonywanych jest przez kobiety. Czyżby mężczyźni na Podkarpaciu zmywali częściej? A może gorzej radzą sobie z obsługą sprzętu? Jak użytkowane są zmywarki i co decyduje o ich awaryjności?

– Na pewno byłbym ostrożny z wnioskiem, że to mężczyźni na Podkarpaciu gorzej radzą sobie z obsługą zmywarek. Wolałbym myśleć, że są prawdziwymi dżentelmenami i biorą obowiązek zgłoszenia uszkodzeń na siebie – mówi Przemysław Mysłek, doradca z RTV Euro AGD specjalizujący się w produktach AGD. – Myślę, że płeć ma tu mniejsze znaczenie, kluczowa jest jakość wody, częstotliwość wykorzystywania sprzętu i to, w jaki sposób przygotowujemy naczynia do zmywania. Zmywarki wbrew pozorom to delikatne sprzęty, wyposażone w coraz więcej funkcji i naszpikowane elektroniką. Jeśli mamy zakamienioną wodę i co gorsza nie czyścimy naczyń z resztek jedzenia, prawdopodobieństwo awarii rośnie – dodaje Przemysław Mysłek.

Woda największym wrogiem zmywarek

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że największym wrogiem zmywarek (i w ogóle „mokrego” AGD, czyli takiego, które do pracy wykorzystuje wodę) jest właśnie woda. Z naukowego punktu widzenia chodzi o sole i chlorki, które wytrącają się z wody i osadzają na częściach urządzenia w postaci tzw. kamienia. Efekt twardej wody, choć daje na siebie długo czekać, może narazić użytkowników na duże koszty związane z ewentualnymi naprawami. Jeśli po zakończeniu pracy zmywarki naczynia pokryte są matowymi smugami, to znaczy, że woda jest twarda. Im jest twardsza, tym bardziej spada wydajność zmywarki i rośnie ryzyko awarii.

– Woda to cichy i bardzo cierpliwy zabójca „mokrego” AGD. Odkładający się w sprzęcie kamień daje o sobie znać dopiero w 3, 4 i 5 roku funkcjonowania. Jak się zabezpieczyć? Ubezpieczenie sprzętu, tzw. przedłużone gwarancje to praktyczny sposób wydłużenia okresu użytkowania sprzętu. W razie awarii po upływie gwarancji producenta, to ubezpieczyciel zapłaci za naprawę, a jeśli nie będzie możliwa za wymianę sprzętu na nowy – zauważa doradca RTV EURO AGD.

Co jeszcze uszkadzamy w zmywarkach i jak o nie dbać, żeby służyły jak najdłużej?

Jak wynika z danych RTV EURO AGD najczęstsze przyczyny uszkodzeń zmywarek to:

  1. Zaniedbywanie czyszczenia filtra z resztek jedzenia – sprzęt nie wykonuje cyklu mycia, następuje zatkanie komory hydrostatu.
  2. Zatkane otwory w ramieniu natryskowym przez resztki jedzenia – skutkują nieskutecznym myciem.
  3. Niedrożny odpływ – blokuje rozpoczęcie cyklu mycia.
  4. Uszkodzenia mechaniczne rolek/prowadnic kosza – spowodowane nieumiejętnym wysuwaniem.
  5.         Urwane drzwi – uszkodzone zawiasy w następstwie przeciążenia.
  6.             Uszkodzenie ramienia natryskowego – spowodowane niewłaściwym umieszczeniem naczyń w koszu.

Widać wyraźnie, że istotną grupę uszkodzeń zmywarek stanowią uszkodzenia mechaniczne, które nie wynikają z przyczyn wewnętrznych, czy też wad sprzętu, co sprawia, że nie będą chronione przez 2-letnią gwarancję producenta.

 

Zostaw komentarz