90 views 2 min

0

Komentarzy

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 w całej Polsce. Policjanci będą trenować reakcję na atak terrorystyczny  

- Kwiecień 14, 2023

 

W całej Polsce odbędą się ćwiczenia pod kryptonimem „Wolf-Ram-23”. – Głównym celem ćwiczeń jest reagowanie policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego – poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

 

Rzecznik KGP przekazał, że ćwiczenia pod kryptonimem „Wolf-Ram-23” odbędą się w całym kraju w dniach 17-19 kwietnia. – W poniedziałek, 17 kwietnia w Warszawie rozpoczną się ćwiczenia dowódczo-sztabowe z zakresu reagowania kryzysowego – podkreślił inspektor Mariusz Ciarka.

– Głównym celem ćwiczeń jest reagowanie policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym. Ćwiczenia potrwają do środy 19 kwietnia, a poszczególne epizody swoim zasięgiem obejmą obszar innych województw – zapowiedział policjant.

W jego ocenie sytuacja za wschodnią granicą Polski, wymaga od wielu służb ciągłej gotowości oraz podnoszenia umiejętności w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. – Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu koordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia – zaznaczył.

– Ćwiczenia odbywać się będą w warunkach zbliżonych do realnych, dzięki czemu możliwe będzie wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych – podkreślił.

Dodał, że ćwiczenia odbędą się m.in. w warszawskim metrze.

– Ćwiczenia dowódczo-sztabowe to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy – podkreślił inspektor Mariusz Ciarka.

Organizatorem ćwiczeń jest Komenda Główna Policji we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

 

źródło: pap

fot. arch. Podlaska Policja

Zostaw komentarz