104 views 2 min

0

Komentarzy

Czternasta emerytura. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

- Czerwiec 28, 2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Chodzi o tzw. czternastą emeryturę. Dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. dziewięć milionów osób. Wypłaty ruszą pod koniec sierpnia.

Wysokość dodatkowego świadczenia będzie uzależniona od wysokości otrzymywanej emerytury lub renty. Dla osób, których wysokość świadczenia głównego nie przekracza kwoty 2 tysiące 900 złotych, będzie ono równe kwocie najniższej emerytury obowiązującej 1 marca, czyli 1338 złotych 44 grosze.
Z kolei dla osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza kwotę 2 tysiące 900 złotych, świadczenie będzie stanowiła kwota 1338 złotych i 44 grosze odpowiednio pomniejszona o różnicę pomiędzy kwotą wysokości świadczenia głównego, a kwotą 2900 zł, ale nie więcej niż o kwotę najniższej emerytury.

Czternasta emerytura

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Do świadczenia są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Zgodnie z ustawą czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

Tegoroczny koszt wypłaty “czternastek” wyniesie około 11,4 mld zł. Według szacunków ministerstwa rodziny w tym roku świadczenie trafi do około dziewięciu milionów osób. 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości.

źródło: pap/pr24.pl
as

Zostaw komentarz