64 views 2 min

0

Komentarzy

Do Świnoujścia dotarł kolejny transport LNG. PGNiG: to już setna dostawa w tym roku

- Maj 9, 2022

PGNiG odebrało setną dostawę LNG od Qatargas – podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Gazowiec Al Shamal dostarczył do gazoportu w Świnoujściu ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji w ramach długoterminowego kontraktu – dodano.

“Dziś odebraliśmy 100. dostawę LNG od naszego partnera Qatargas! Gazowiec Al Shamal dostarczył do terminala LNG ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego (wolumen po regazyfikacji) w ramach długoterminowego kontraktu z PGNiG. Działamy dalej!” – wskazała w sobotę na Twitterze spółka. “Nie zwalniamy tempa. Zaledwie wczoraj do terminalu w Kłajpedzie dotarł statek z pierwszym ładunkiem LNG dla PGNiG, a dziś kolejny gazowiec zawinął do Świnoujścia” – podkreśliła prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, cytowana w komunikacie załączonym do wpisu spółki na Twitterze.

To najlepszy dowód na to, jak dodała Waksmundzka-Olejniczak, “że cały czas dywersyfikujemy dostawy gazu ziemnego do Polski i maksymalizujemy możliwości wykorzystania dostępnych mocy gazoportu, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne naszym odbiorcom”.

Drugi w maju, setny od początku roku

PGNiG dodało, że sobotnia dostawa to drugi transport skroplonego gazu ziemnego odebrany w Świnoujściu przez spółkę od początku maja oraz setny, który dopłynął z Kataru od uruchomienia polskiego gazoportu.

Według PGNiG w sobotę metanowiec Al Shamal dostarczył do terminala im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego ładunek liczący ok. 90 tys. ton, czyli blisko 200 tys. m sześc. LNG. “Tym samym zwiększył on ogólną pulę dostaw z Kataru, która wynosi obecnie ok. 20,9 mln m sześc. LNG” – zaznaczono. Przypomniano, że od początku tego roku do Polski zawinęło sześć statków z Kataru, osiem z USA oraz dwa z Nigerii. “Sobotnia dostawa LNG jest 164. od początku działania gazoportu w Świnoujściu” – podał PGNiG.

Źródło: IAR/PAP/PR24.pl/
Foto: PGNiG/Twitter
as

Zostaw komentarz