56 views 2 min

0

Komentarzy

Dodatek elektryczny za prąd zużywany do ogrzewania. Rusza nabór wniosków

- Grudzień 3, 2022

Od 1 grudnia do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny – przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1.000 zł lub 1.500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym zużywającym prąd do ogrzewania. Będzie on wypłacany do 31 marca 2023 r.

Dodatek przyznawany jest na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

“Zgodnie z ustawą, dodatek wynosi 1.000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie; 1.500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za 2021 r.)” – poinformował resort.

Jeden adres – jeden dodatek

Wnioski można składać w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 r.

Dodatek przysługuje odbiorcy energii elektrycznej, którego głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna.

“Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny. Dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania” – podało ministerstwo.

Wsparcie nie dla wszystkich

  • gospodarstwom domowym posiadającym mikroinstalacje PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną;
  • gospodarstwom domowym posiadającym pompy ciepła oraz mikroinstalacje FV;
  • gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego;
  • osobie w gospodarstwie domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku na inne źródła ciepła;
  • osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

PR24.pl, PAP,

Zostaw komentarz