83 views 4 min

0

Komentarzy

Efekty spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa

- Czerwiec 26, 2020
Polska jako jeden z pierwszych krajów otrzyma od USA szczepionkę na koronawirusa, a amerykańskich żołnierzy w naszym kraju ma być więcej. To m.in. efekt spotkania na szczycie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Było t o piąta oficjalna, dwustronna wizyta obu prezydentów. Amerykański przywódca zapewnił, że udało się potwierdzić wagę sojuszu między Polską a USA. – Nigdy nie mieliśmy lepszych relacji, nie byliśmy bliżej Polski, niż teraz – mówił prezydent Donald Trump na spotkaniu z prezydentem Dudą.
– Zaszczytem jest dla mnie przyjęcie mojego przyjaciela Andrzeja Dudy, który wykonuje dobrą pracę. Mam nadzieję, że w wyborach osiągnie sukces – powiedział po spotkaniu Donald Trump.
– Jestem pierwszym prezydentem, który gości tutaj po tym, jak zostały otwarte granice po lockdownie, dlatego bardzo dziękuję za to zaproszenie – mówił z kolei prezydent Duda.
Szczepionka na koronawirusa
Donald Trump zadeklarował, że jeżeli Stany Zjednoczone będą miały szczepionkę na koronawirsa to Polska otrzyma ją jako jeden z pierwszych krajów, a nasi naukowcy razem z amerykańskimi będą pracowali nad wynalezieniem leku.
Wspólna deklaracja Polski i USA
Amerykański przywódca poinformował także, że podpisano wspólną deklarację dotyczącą 5G. Przyznał, że trwają prace, aby razem zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie
elektrowni jądrowych. – W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce – poinformował Andrzej Duda.
Bezpieczeństwo energetyczne
Spotkanie w Białym Domu przyniesie też wymierne korzyści, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Polski. To przede wszystkim stałe dostawy amerykańskiego gazu do Polski, a konkretnie gazoportu w Świnoujściu. Kontrakty są zapewnione do 2023 roku, a kolejne zostaną podpisane.
Obronność
Kolejnym ważnym tematem spotkania prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych była obronność. Wzmacnianie współpracy militarnej z USA ma ogromne znaczenie, a Polsce dodaje wiarygodności inwestycyjnej ze strony firm amerykańskich. – Będziemy redukować naszą armię w Niemczech, niektórzy żołnierze wrócą do domu, a niektórzy zostaną przeniesieni w inne miejsca i Polska będzie jednym z tych krajów w Europie – zaznaczył Donald Trump, prezydent USA.​ – Jeżeli, ktoś mnie pyta, czy jestem gotów, by Polska przyjęła więcej amerykańskich żołnierzy w
naszym kraju – tak jestem gotów, aby ich przyjęła – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP ubiegający się o reelekcję. “Uznając swoje strategiczne partnerstwo, Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych oraz odstraszania w Polsce” – czytamy w deklaracji.
Wymiana handlowa
“Jesteśmy dumni z faktu, że od 2016 roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi wzrosła o ponad 50 proc. i zobowiązujemy się do przeciwdziałania nieuczciwym
praktykom handlowym. Będziemy też nadal dążyć do zwiększenia wolumenu wymiany handlowej i inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii” – czytamy w deklaracji.
Źródło: iar/pap/polsatnews/tvp3
Zostaw komentarz