31 views 2 min

0

Komentarzy

Fotowoltaika na wodzie. Pierwsza pływająca elektrownia w Polsce  

- Grudzień 5, 2022

W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna na sztucznym zbiorniku retencyjnym. Wyjątkową elektrownię zobaczyć ja na terenie Portu Morskiego – informuje Radio Gdańsk.

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne widzi się na dachach budynków i małych lub wielkoobszarowych farmach naziemnych, ale pływająca farma fotowoltaiczna stanowi nowość w naszym krajobrazie. Taki właśnie projekt rozpoczął działanie w Gdańsku – panele fotowoltaiczne zamontowano na sztucznym zbiorniku retencyjnym przy Pomorskim Centrum Inwestycyjnym na obszarze Portu Morskiego.

Głównym celem projektu jest dodatkowe wykorzystanie obszaru zbiornika wodnego, zlokalizowanego obok centrum biurowego. Pływająca instalacja ma umożliwić pozyskanie energii bez konieczności zmniejszania terenów, które mogą pozostać do dyspozycji przyszłych inwestorów – wskazuje Radio Gdańsk.

– Inwestycja ma charakter pilotażowy, który pozwoli ocenić technologię przed potencjalną decyzją o rozszerzeniu rozwiązania na naszych terenach inwestycyjnych. Pływająca platforma PV została umieszczona na sztucznym zbiorniku retencyjnym wód opadowych, co jest doskonałym rozwiązaniem na wykorzystanie nieużytkowych powierzchni wodnych do generowania zielonej energii. Cały zespół InvestGDA intensywnie i kreatywnie pracuje nad tym, aby rozwijane przez nas parki inwestycyjne miały jak najbardziej zrównoważony charakter – tłumaczy Maciej Cieślik, doradca zarządu spółki.

Instalacja składa się ze 110 paneli o łącznej mocy 49,5 kW. Są to panele bifacial typu glass-glass, mające z obu stron warstwy odpornego na czynniki zewnętrzne szkła. Tego typu panele są bardziej przystosowane do warunków pracy występujących na platformie pływającej.

źródło: RADIO GDAŃSK, TROJMIASTO.PL

Zostaw komentarz