Francja: sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się

- Wrzesień 12, 2020

Premier Francji Jean Castex poinformował w piątek na konferencji prasowej w Paryżu, że sytuacja epidemiczna w kraju się pogarsza. 42 departamenty zostały zakwalifikowane do tzw. czerwonej strefy z dużą cyrkulacją koronawirusa.
„Wirus we Francji krąży coraz bardziej” – powiedział premier. „Jeden element budzi nasz niepokój – po raz pierwszy od wielu tygodni obserwujemy znaczny wzrost liczby hospitalizowanych i osób wymagających intensywnej opieki medycznej” – dodał.

Współczynnik zakażeń wzrósł z 57 do 72 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu jednego tygodnia; wzrasta również odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusza- przekazał szef rządu.

Castex nie ogłosił jednak kolejnych znaczących obostrzeń. Poinformował, że strategia rządu w walce z epidemią to przeprowadzanie masowych testów na koronawirusa i zachowywanie dystansu społecznego, jak również ochrona osób najbardziej narażonych na zakażenie i osób starszych.

„Przeprowadzamy ponad 1 mln testów tygodniowo, jesteśmy trzecim krajem na świecie pod względem liczby przeprowadzanych testów” – oznajmił premier.

Castex poinformował również, że lokalni prefekci zostali upoważnieni do wprowadzania lokalnie dodatkowych obostrzeń od poniedziałku.

Marsylia, Bordeaux i Gwadelupa, terytorium zamorskie Francji, znajdują się pod szczególnym nadzorem z uwagi na rosnąca liczbę zakażonych – podał szef rządu.

Castex poinformował o skróceniu czasu kwarantanny przewidzianej dla zakażonych koronawirusem z 14 do 7 dni, co zaproponowała we wrześniu Rada Naukowa.

Premier ogłosił również rekrutację dodatkowych 2 tys. pracowników służb medycznych, którzy będą odpowiedzialni za testowanie i nadzorowanie respektowania kwarantanny przez osoby zakażone.

Konferencja Castexa odbyła się z opóźnieniem, po posiedzeniu Rady ds. Bezpieczeństwa, która debatowała nad sytuacją sanitarną w kraju.

Początkowo spodziewano się wystąpienia prezydenta Emmanuela Macrona i ministra zdrowia Oliviera Verana. Oba wystąpienia zostały jednak odwołane.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

TEMATY:

Zostaw komentarz