107 views 2 min

0

Komentarzy

GUS: Inflacja w maju w górę

- Maj 31, 2022

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w maju tempo wzrostu cen w Polsce wyniosło 13,9 procent, licząc rok do roku. To tzw. szacunek flash, dane mogą zostać później jeszcze zweryfikowane.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w stosunku do kwietnia tego roku ceny były wyższe o 1,7 procent.

Co drożało najszybciej?

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 13,5 procent w porównaniu z majem 2021 roku, nośników energii – wzrosły o 31,4 procent, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 35,4 procent.
Pełne dane na temat majowej inflacji GUS opublikuje 15 czerwca.

Inflacja daje się we znaki na całym świecie

Z podwyższoną inflacją zmaga się wiele krajów świata. We Francji tempo wzrostu cen wyniosło 5,2 procent i osiągnęło poziom nienotowany od 1985 roku.

Z kolei niemiecki urząd statystyczny podał, że w maju ceny wzrosły o 7,9 procent. To najwyższy wynik od prawie pół wieku, od kryzysu naftowego.

Inflacja boryka się z nią cały świat

Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych w marcu przekroczyła 8 proc. i była najwyższa od 40 lat. We Francji inflacja z nowym rekordem. W Niemczech takiej drożyzny nie było od niemal pół wieku.

Francja: wstępne dane pokazały, że w oszacowaniu na maj 2022 r. zharmonizowana inflacja CPI wzrosła o 5,8 proc. w ujęciu rocznym przebijając medianę oczekiwań ekonomistów na poziomie 5,6 proc. i rosnąc z poziomu 5,4 proc. w kwietniu.

Niemcy odnotowały w maju 2022 r. inflację na poziomie 7,9 proc., w porównaniu do 7,4 proc. w kwietniu.

Źródło: PolskieRadio24.pl, IAR/PAP
as

Zostaw komentarz