21 views 2 min

0

Komentarzy

Historia jednego żołnierza

- Listopad 14, 2023

Bramą nr 2 wchodzimy na wiedeński Cmentarz Centralny. Tam w grupie 88 znajduje się kwatera polskich żołnierzy.

Pośrodku stoi pamiątkowa tablica z wypisanymi nazwiskami, a wokół niej kilkadziesiąt krzyży. Mało znane są tragiczne losy tych żołnierzy, którzy swój ostatni spoczynek znaleźli na wiedeńskim cmentarzu. Przybliżmy zatem historię jednego z nich, majora Kazimierza Żmudzińskiego – bohatera spod Wysokiej.

Kazimierz Józef Żmudziński urodził się 1 marca 1903 r. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, za walki w tym okresie otrzymał Krzyż Walecznych. Awansował na stopień podporucznika artylerii. Po zakończeniu wojny został oficerem zawodowym, służył w 2. Pułku Artylerii Górskiej w Przemyślu, otrzymał awans na porucznika. W 1931 r. por. Żmudziński awansuje na stopień kapitana, a niedługo przed wybuchem II wojny światowej – na stopień majora.
Od lata 1939 r. I dywizjon tego pułku odbywa ćwiczenia z 10. Brygadą Kawalerii płk. Stanisława Maczka w Bieszczadach. Od 9 sierpnia 1939 r. dywizjon znajdował się w stanie alarmu, a 15 sierpnia został zmobilizowany i pod dowództwem mjr. Żmudzińskiego wyruszył z Brygadą w rejon Krakowa, gdzie został ulokowany w miejscowościach Kryspinów, Liszki i Wola Justowska.
W godzinach południowych 1 września 1939 roku 10. Brygada Kawalerii, a wraz z nią 16. Dywizjon Artylerii Motorowej mjr. Żmudzińskiego, na rozkaz dowódcy Armii „Kraków”, wyrusza na front pod Jordanów. Wieczorem działa ustawiono na stanowiskach ogniowych w miejscowości Naprawa. Punkt obserwacyjny dowódcy dywizjonu znajdował się w pobliżu samotnych domostw na wzgórzu Działek…

 

Dalsza część artykułu tutaj: Link do artykułu

 

 

Źródło: Piotr Sadowski, Polonika nr 257

 

 

#PamięćBohaterów #KwateraPolskichŻołnierzy #MajorKazimierzŻmudziński #PolscyBohaterowie #HistoriaWojska #PolskaHistoria #Kombatant #KrzyżWalecznych #CmentarzCentralny #WojnaPolskoBolszewicka #BohaterSpodWysokiej #DumaNarodowa #LosyŻołnierzy #BohaterowieOjczyzny #HistoriaIPamięć #SłużbaWojskowa #DywizjonArtylerii #BohaterowieNieZapomniani #PolskieSukcesyWojskowe #ArmiaKraków #HistoriaIIWojnyŚwiatowej #PolskaArmia #PolskaHistoriaWojskowa #OstatniSpoczynek #BohaterowieNiepodległości #WojenneLosy #WojskoPolskie #DystrybucjaHashtagów #PamięćiSzacunek #BohaterowieKombatanci #PolskaKulturaWojskowa

Zostaw komentarz