73 views 3 min

0

Komentarzy

Hiszpania Madryt Zakończenie roku w Polskiej szkole Forum w Madrycie

- Wrzesień 1, 2022

Szkoła prowadzi kształcenie w zakresie przedmiotów ojczystych począwszy od przedszkola, zerówkę, ośmioletnią szkołę podstawową oraz trzyletnie liceum. Pracujemy na aktualnych programach i książkach. Każdy uczeń naszej szkoły wyposażony jest w odpowiedni zeszyt ćwiczeń oraz podręcznik. Zeszyty ćwiczeń zakupują sami rodzice, a podręczniki wypożyczane są wszystkim dzieciom z biblioteki szkolnej.

Uwzględniając potrzeby uczniów, których rodzice wracają do Polski, nasza szkoła pracuje na aktualnych programach obowiązującym w polskich placówkach oświatowych. Nasi uczniowie uczą się i pracują z podręcznikami oraz kartami pracy sprowadzanymi z Polski:

Placówka nasza nie ogranicza się tylko do prowadzenia działalności dydaktycznej. Nasi uczniowie mają również okazję do poznania Polski oraz jej kultury i tradycji poprzez różnorodne uroczystości szkolne wplecione w zajęcia lekcyjne, np. Święto Konstytucji Narodowej, Święto Niepodległości Polski, przedstawienia choinkowe, andrzejki, Wielkanoc, itp.

Najważniejszym celem jaki sobie wyznaczamy z roku na rok naszej pracy dydaktycznej jest to, aby dzieci pochodzenia polskiego potrafiły mówić, czytać i pisać w języku polskim oraz znały kulturę i tradycje swoich rodziców.

Siedziba Szkoły znajduje się w Madrycie i obszarem jej bezpośredniego oddziaływania na polonijną i hiszpańska społeczność jest aglomeracja Madrytu. Podstawowym dokumentem regulującym działalność szkoły jest “Regulamin Polskiej Szkoły FORUM”. Uczniowie, ich rodzice lub prawni opiekunowie, dyrekcja, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły tworzą społeczność szkolną. Członkowie społeczności szkolnej uczestniczą w życiu szkoły bezpośrednio oraz poprzez udział swoich przedstawicieli w organach szkoły: Uczniowie i nauczyciele są przyjmowani do Szkoły bez względu na wyznanie, poglądy polityczne lub obywatelstwo o ile zobowiązują się do wypełniania obowiązków nałożonych przez szkołę, brania czynnego udziału w pracach szkoły, popierania jej celów, przestrzegania Regulaminu Szkoły oraz Uchwał i Zarządzeń jej władz. Działalność dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcza jest opracowana, konsultowana i poddawana corocznej ocenie w oparciu o dokumenty oraz obowiązujące i zatwierdzone przez MEN podstawy programowe. Działalność organów Szkoły i zespołów działających na jej terenie, prowadzona jest zgodnie ze statutem oraz ideami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych i przede wszystkim w Konwencji Praw Dziecka.

Zajęcia w szkole prowadzone są w języku polskim. Uczniowie mają możliwość poprzez kontakt ze środowiskiem lokalnym, uczestniczyć w konkursach międzyszkolnych, zjazdach, oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi pochodzenia polskiego. Taka metodologia pracy pozwala na zapoznanie się, nie tylko z bogactwem językowym, literackim czy historycznym, ale jednocześnie stwarza dogodne warunki do propagowania oraz wzbudzenia zainteresowania naszą kulturą w środowisku lokalnym.

Zostaw komentarz