70 views 3 min

0

Komentarzy

Hiszpania: rośnie liczba infekcji koronawirusem wśród osób poniżej 50. roku życia

- Lipiec 14, 2020
W Hiszpanii szybko przybywa infekcji koronawirusem wśród młodszych osób, poniżej 50. roku życia – wynika z opublikowanych we wtorek przez ministerstwo zdrowia danych.

Według sprawozdania resortu we wtorek przed południem na terenie Hiszpanii chorych na Covid-19 było 2139 osób. Ministerstwo odnotowało, że wśród zainfekowanych jest stosunkowo wysoka liczba osób młodszych, a średni wiek zakażonych to niespełna 50 lat. Przypomniało, że dotychczas wśród chorujących było liczne grono seniorów.

Służby medyczne Hiszpanii, w której we wtorek rano występowało ponad 120 aktywnych ognisk zakażenia SARS-CoV-2, wskazały, że innym widocznym zjawiskiem jest chorowanie na Covid-19 w sposób bezobjawowy. Resort zdrowia ocenia, że u ponad 70 proc. osób uznawanych obecnie za zainfekowane choroba przebiega bez typowych symptomów, takich jak kaszel i gorączka.

W poniedziałek wieczorem minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa wezwał władze wspólnot autonomicznych do współpracy z rządem Pedra Sancheza w celu opracowania strategii walki z Covid-19, która nie bazowałaby jednak na kolejnej przymusowej izolacji społeczeństwa. Ta występowała w całym kraju pomiędzy połową marca a początkiem maja.

Wprawdzie 21 czerwca rząd Sancheza ogłosił zakończenie stanu zagrożenia epidemią, ale nasilające się na początku lipca przypadki zakażeń doprowadziły do samodzielnego ogłaszania przez władze regionów restrykcji. Jednym z najbardziej powszechnych obostrzeń stał się nakaz korzystania z masek w miejscach publicznych, nawet pomimo występowania dystansu społecznego pomiędzy osobami.

Z szacunków dziennika „El Mundo” wynika, że we wtorek przed południem nakaz noszenia masek ochronnych obowiązywał już w 12 z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii.

Jednym z regionów, który jako ostatni ogłosił nakaz noszenia masek jest Kantabria, na północy kraju. We wspólnocie tej podczas weekendu zanotowano kilka nowych ognisk koronawirusa. Dodatkowo w lokalnym porcie Santona potwierdzono kilka przypadków zachorowania na Covid-19 wśród załóg dwóch statków rybackich, które przybyły z Galicii.

Według ogłoszonych wieczorem w poniedziałek danych rządu pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się w Hiszpanii o trzy do 28 406. W porównaniu z piątkowymi statystykami ministerstwa potwierdzono 2045 nowych zakażeń, a łączna liczba potwierdzonych od lutego przypadków infekcji wzrosła do 255 953. (PAP)

autor: Marcin Zatyka

zat/ ap/

Foto:  Dominick Vietor

Zostaw komentarz