79 views 5 min

0

Komentarzy

Kaczyński: Ostatni możliwy termin wyborów prezydenckich to 28 czerwca

- Maj 28, 2020

– Niektórzy chcą odrzucić rozwiązania konstytucyjne ws. terminu wyborów. Ostatni możliwy termin to 28 czerwca. Nie ma żadnej możliwości przeprowadzenia kolejnych zmian. Nasze stanowisko jest jednoznaczne – wybory będą przeprowadzone – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz szef Porozumienia Jarosław Gowin wystąpili w 27 maja odnosząc się do kwestii wyborów prezydenckich. Kaczyński powiedział, że stanął znów w dyskusji publicznej problem wyborów, mimo, że – jak podkreślił – wydawało się – że wszystko jest rozstrzygnięte, to “okazało się, że niektórzy chcą w dalszym ciągu tego, by odrzucić rozwiązania konstytucyjne”.

 

– Ostatni termin, jaki pozwoliłby na to, by wszystkie możliwości, które ewentualnie uniemożliwiałyby sytuację, w której 6 sierpnia tego roku wybrany byłby już i zaprzysiężony prezydent RP to 28 czerwca. Jeśli 28 czerwca odbędą się wybory, to wtedy mimo wykorzystania wszystkich innych terminów, np. przez Sąd Najwyższy i tak ten akt będzie mógł nastąpić. I w związku z tym nie ma tu żadnej innej możliwości przeprowadzenia jakiś kolejnych zmian. Ci, którzy to proponują, sieją po prostu zamęt i za nic mają konstytucję, niezależnie od tego, że bardzo często się na nią powołują – powiedział prezes PiS.

 

– Nasze stanowisko jest jednoznaczne, wspólne – wybory będą przeprowadzone. Jeżeli będą próby przeciwstawiania się temu, będziemy wykorzystywali wszystkie środki, jakie przynależą państwu, po to, żeby prawo zostało wykonane, żeby podstawowa instytucja demokracji czyli wybory, były w Polsce faktem” – powiedział prezes PiS.

 

Zbigniew Ziobro, szef Solidarnej Polski, ocenił natomiast, że “przeciąganie kampanii wyborczej nie służy interesom Polaków oraz gospodarce, która została nadszarpnięta w wyniku pandemii”.

– Jestem przekonany, że wybory odbędą się na przełomie czerwca i lipca, i że ich wynik zostanie zaakceptowany przez Sąd Najwyższy i polską opinię publiczną – powiedział w programie “Gość Wydarzeń” w Polsat News. Jarosław Gowin, przewodniczący Porozumienia.

 

– Nie można manewrować konstytucją. Wybory muszą się odbyć przed 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja obecnego prezydenta – mówi marszałek Sejmu. Elżbieta Witek zaapelowała do Grodzkiego, aby Senat przyjął ustawę ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich jeszcze w tym tygodniu.

 

– Nie śmiem dyktować marszałek Witek jak powinny wyglądać prace Sejmu, choć mam do tych prac, tego ekspresowego tempa, bardzo wiele zastrzeżeń. Prosiłbym by ona nie dyktowała jak my mamy sobie radzić w Senacie – mówił w programie “Gość Wydarzeń” w Polsat News marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 

Opozycja odpowiada

 

– My jesteśmy gotowi do wyborów w każdej dacie, uważamy, że Rafał Trzaskowski wygra te wybory, czy one się odbędą 28 czerwca, czy później – mówił rzecznik PO Jan Grabiec.

– Moim zdaniem wybory powinny być rzetelne, uczciwe i przygotowane. Bez publikacji uchwały PKW w ogóle nie możemy iść dalej. Kiedy będzie publikacja uchwały PKW? Oczekuję odpowiedzi na pytania. Ja jestem gotowy do walki w terminie i 28 czerwca, i 5 lipca, bo takie daty padają. Tylko to nie zależy ode mnie, nie zależy od nikogo z opozycji, to zależy tylko i wyłącznie od marszałek Sejmu, która pochodzi z namaszczenia opozycji – powiedział szef PSL.

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

źródło: iar/pap/polsatnews

Zostaw komentarz