38 views 2 min

0

Komentarzy

KE obniżyła prognozy gospodarcze dla Polski

- Listopad 11, 2022


Komisja Europejska obniżyła prognozy gospodarcze dla Polski na ten i przyszły rok. Ponadto przewiduje, że wyższa będzie inflacja. Z najnowszych prognoz wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 4 procent. W lipcu Bruksela prognozowała, że będzie to 5,2 procent.

W przyszłym roku wzrost PKB Polski ma być na poziomie 0,7 procent, a lipcowe szacunki mówiły, że będzie niemal o połowę wyższy i wyniesie 1,5 procent. Według obecnych, jesiennych prognoz unijna gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3,3 procent. To 0,6 punktu procentowego więcej niż lipcowe przewidywania.

Z całej Unii najwyższy wzrost gospodarczy odnotuje Irlandia – 7,9 procent PKB, a następnie Portugalia – 6,6 procent PKB. Podium uzupełnia Słowenia – 6,2 procent PKB. Po raz pierwszy od dwóch lat, czyli od pandemii, jeden kraj będzie na minusie – recesję odnotuje Estonia. W przyszłym roku spadki PKB mają być znaczące. Najlepiej ponownie będzie sobie radzić gospodarka Irlandii, która ma się rozwijać w tempie 3,2 procent.

Punkt zwrotny

Recesja dopadnie trzy kraje – Niemcy, Łotwę i Szwecję. Unijni eksperci napisali w analizie, że gospodarka Wspólnoty jest w punkcie zwrotnym odczuwając konsekwencje rosyjskiej napaści na Ukrainę. “Unia jest najbardziej narażona z powodu geograficznej bliskości wojny i uzależnienia od rosyjskich surowców. Kryzys energetyczny osłabia siłę nabywczą gospodarstw domowych i wpływa negatywnie na produkcję” – ocenili eksperci.

Jeśli chodzi o dane dotyczące inflacji, to w Polsce w tym roku ma ona wynieść 13,3 procent. W lipcu Komisja przewidywała, że będzie to 12,2 procent. Podobnie jak w prognozach lipcowych także teraz eksperci szacują, że ceny będą rosły najszybciej w Europie Środkowo-Wschodniej. Najwyższa inflacja ma być w Estonii – 19,3 procent, na Litwie – 18,9 procent oraz na Łotwie 16,9 procent. Prawie połowa unijnych państw odnotuje w tym roku dwucyfrową inflację.

Źródło: IAR,

Zostaw komentarz