78 views 2 min

0

Komentarzy

Kierowco, przygotuj się do zimy!

- Listopad 28, 2018

W tym roku jesień trwała wyjątkowo długo i choć śnieg popadał w górach, to przymrozki i prawdziwy początek zimy spodziewany jest dopiero pod koniec listopada. Z badań wynika, że 94 proc. Polaków jeździ na oponach zimowych, a ich świadomość dotycząca zmiany opon zimą rośnie z roku na rok i jest o kilka procent wyższa aniżeli w roku 2012.  O co jeszcze trzeba zadbać, by spać spokojnie? Jak przygotować samochód na pierwsze przymrozki? Oto kilka wskazówek.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2017 roku doszło do 32 705 wypadków, w których 39 394 osób zostało rannych, a zginęło 2810 osób.  Najwięcej wypadków zanotowano w woj. łódzkim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i mazowieckim. – Główne przyczyny wypadków nie zmieniają się od lat. Według statystyk policyjnych Polacy jeżdżą zbyt szybko, lubią wymuszać pierwszeństwo i często nie uważają na pieszych. Przyczyną wielu kolizji bywa również niesprawny samochód i zła widoczność – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. Przygotowanie auta do użytkowania w zimowych warunkach to podstawa. Druga kwestia to odpowiednie ubezpieczenie

Wybierasz się zimą w podróż? Sprawdź w jakim stanie jest auto

Przed wyruszeniem w dłuższą podróż – na narty, weekendowy wypad, czy na święta – warto sprawdzić stan samochodu, skontrolować ciśnienie w oponach i przede wszystkim – wymienić je na opony zimowe. Od czego zacząć? Przede wszystkim od standardowego przeglądu auta i sprawdzenia układu hamulcowego, zawieszenia czy amortyzatorów. Warto sprawdzić też stan oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz samego akumulatora. Ten ostatni zresztą jest przyczyną wielu awarii, zwłaszcza zimą i podczas przymrozków. Aby uniknąć „zimowych” niespodzianek lepiej zostawiać auto w garażu lub pod wiatą, zakupić osłonę antyszronową na przednią szybę i zaopatrzyć się w preparaty umożliwiające otwarcie samochodu w przypadku zamarznięcia zamków. Równie ważne jest także odpowiednie ubezpieczenie, które pozwoli nam spać spokojnie. W przypadku awarii auta najbardziej pomocne okazuje się ubezpieczenie Assistance.

Zostaw komentarz