35 views 5 min

0

Komentarzy

Kobieca moc

- Marzec 19, 2024

O potrzebie bycia aktywną, czynieniu pożytecznych rzeczy na rzecz lokalnej społeczności i satysfakcji z tego płynącej rozmawiamy z Krystyną Ostręgą, prezeską Kongresu Polskich Kobiet w Austrii.

 

Z jakich potrzeb i powodów zrodziła się idea założenia Kongresu Polskich Kobiet w Austrii?
– Historię powstania Kongresu znam jedynie z przekazu. Wiosną 2015 roku spotykały się wielokrotnie trzy aktywne kobiety: posłanka do parlamentu austriackiego Ewa Ernst-Dziedzic, Marta Krawczyk i Anita Ziegler-Chamielec, i dyskutowały o tym, by działać społecznie, by być aktywnymi wśród kobiet, dla kobiet, ale nie tylko dla nich. Hasło „zróbmy coś razem” była przysłowiową iskrą, od której się zaczęło. Tak oto 19 czerwca 2015 roku zarejestrowano Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Ja do Stowarzyszenia dołączyłam kilka miesięcy później.

Proszę przybliżyć działalność Waszego Stowarzyszenia. Jakie działania podejmowałyście na przestrzeni lat?
– Historia jest bardzo długa, już nieomal 9-letnia, a w jej trakcie prowadzone były działania w różnych obszarach. Realizowane są cele statutowe Stowarzyszenia, takie jak troska o statut i prawa kobiet na emigracji, przeciwdziałanie przemocy, promowanie rozwoju osobistego, zawodowego i osiągnięć Polek na emigracji, integracja Polonii.
Odbyły się 4 duże kongresy – zjazdy członkiń, sympatyczek i gości, niezliczona ilość spotkań, gościłyśmy w Parlamencie Europejskim, uczestniczyłyśmy w kongresach w Polsce. Prowadziłyśmy warsztaty literackie, które zaowocowały publikacją „Polka na wiedeńskim szlaku”, warsztaty zdrowotne, Wendo i wiele innych.
Rok 2023 był dla nas bardzo pracowity. Stało się już tradycją, że pierwsze w nowym roku spotkanie odbywa się w Parlamencie Austriackim. Nawiązałyśmy owocną współpracę ze Stadt Wien, a konkretnie z Wydziałem ds. Integracji i Różnorodności. Zorganizowałyśmy konferencję „Idziemy po swoje”, która odbyła się Palais Epstein. Brałyśmy udział w festynie „Wir in Ottakring und Penzing”. Jako partnerki Klubu Kobiet Kreatywnych z Cieszyna realizujemy współfinansowany przez Unię Europejską projekt „Jak kobiety ratują planetę”. Od początku istnienia uczestniczymy w One Billion Rising Austria. Celem tego wydarzenia jest położenie kresu przemocy wobec kobiet i dziewcząt na całym świecie. Odbyły się obchody Dnia Kobiet, Dnia Matki, wraz z wernisażem brazylijskiej malarki Rosangeli Scheithauer (Ro Bueno). Dzięki nawiązaniu współpracy ze Związkiem Polaków w Calabrii uczestniczyłyśmy w kolejnych edycjach projektu „Odważne kobiety. Opowiem Ci moją historię”. Wzięłyśmy udział w Góral Maraton w Jaworzynce na Trójstyku Granic. Prowadziłyśmy warsztaty propagujące ekologiczny styl życia oraz zdrowotne, dla mężczyzn „Z prostatą na Ty”. Włączyłyśmy się również w akcję wsparcia dzieci z Domu Dziecka w Piławie Górnej koło Kłodzka. Odbyła się niezliczona ilość kongresowych spotkań roboczych i towarzyskich. Rok 2023 zakończyłyśmy otwartym spotkaniem świątecznym z artystą Krzysztofem Gwiazdą.

Kongres jest zatem aktywny w życiu Wiednia i Austrii, Wasz głos stał się niewątpliwie słyszalny. Co stanowi o jego sile?
– O sile Stowarzyszenia stanowi potrzeba integracji w obrębie grupy narodowościowej oraz zakorzeniona w człowieku potrzeba niesienia pomocy. Nie bez znaczenia są również aktywność, empatia i wrażliwość członkiń Kongersu, zróżnicowanie wieku i poglądów.
Każdy wnosi to, co lubi i potrafi robić najlepiej. Zawiązało się wiele przyjaźni, a i współpraca … czytaj dalej Link do artykułu

 

Źródło: https://polonika.at/

 

#KongresPolskichKobiet #KrystynaOstręga #działalnośćspołeczna #integracja #przeciwdziałanieprzemocy #rozwojosobisty #rozwojzawodowy #integracjaPolonii #ParlamentEuropejski #ParlamentAustriacki #konferencja #współpraca #aktywizm #empatia #wsparcie #OneBillionRising #ekologia #zdrowie #sztuka #spotkania #Wien #Austria #PoloniaAustriacka #sila #KongresPolskichKobietWAustrii #społecznośćPolska

Zostaw komentarz