Już tylko miesiąc pozostał do Kongresu Rodzin Polonijnych w Brukseli, który rozpocznie się 23, a zakończy 25 sierpnia. „Zapraszam was bardzo serdecznie. Będzie mnóstwo wspaniałych wystąpień i jest to wydarzenie, którego nie możecie przegapić” – mówi Barbara Budziak, nauczycielka rozpoznawania płodności metodą prof. Rötzera, jedna z prelegentek Kongresu. Nie przyjeżdżając na to wydarzenie, można pozbawić się wartościowych treści. Trwają zapisy.
ZAPISY na wydarzenie, które odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia br.:
Jednym z tematów poruszanych na najbliższym Kongresie Rodzin Polonijnych (KRP) będzie naturalne planowanie rodziny. To cenna wiedza zwłaszcza w dobie, gdy wiele małżeństw zmaga się z problemem niepłodności. Ten temat poruszy Barbara Budziak, nauczycielka rozpoznawania płodności metodą prof. Rötzera. „Zaproponuję wam nowe spojrzenie na NPR, na obserwację, na całą płodność. Opowiem też trochę o tym, dlaczego się tego NPR-u (Naturalnego Planowania Rodziny) boimy i co możemy z tym zrobić, jak zmienić nasze myślenie i po co w ogóle nam ta zmiana. Jak oderwać Naturalne Planowanie Rodziny od antykoncepcji, ale też od ideologii i zrobić z niego to, czym faktycznie powinno być, czyli narzędzie służące małżeństwu i rodzinie wedle ich aktualnych potrzeb” – podkreśla Barbara Budziak w nagraniu dla Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Co Kościół proponuje rodzinie w aktualnym zmaganiu o nią samą? Nie zawsze wiedza na ten temat jest rozpowszechniona, a Kongres w Brukseli będzie okazją, żeby wiele w tej materii się dowiedzieć. Ks. Andrzej Kuczyński, jeden z prelegentów, właśnie tej tematyce poświęci swoje wystąpienie kongresowe.
Szczególne znaczenie w tym kontekście ma nauczanie Papieża Polaka o rodzinie. W czasie Kongresu doktor filozofii i dziennikarka Magdalena Siemion poruszy temat miłości, seksualności, cielesności człowieka w świetle teologii ciała św. Jana Pawła II. Prelegentka nazywa myśl papieską „bardzo piękną, rewolucyjną, która rzuca inne światło na sferę ludzkiego życia, która ciągle jest niedowartościowana”. Zdaniem polskiego Papieża ciało jest przereklamowane, ale „deprymowane, zamiast afirmowane”.
Rezygnując z przybycia na najbliższy KRP, można pozbawić się możliwości zdobycia wiedzy na ważny temat wychowania młodego człowieka. S. Beata Raszczyk MChR, doktor psychologii, psychoterapeuta, wykładowca akademicki w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, na Kongresie podzieli się swoją wiedzą. „Będziemy się zastanawiać i pochylimy się nad problemem kryzysu dziecka, jak rodzina, która doświadcza tego bolesnego zdarzenia ma się w tej sytuacji odnaleźć” – mówi w nagraniu na kanale YouTube Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Spróbujemy dopasować styl wychowawczy do danego okresu rozwojowego” młodego człowieka – dodaje.
Organizatorami Kongresu są Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Polonijna Rada Rodziny, Fundacja Pomoc Rodzinie i Duszpasterstwo polskojęzyczne w Belgii. Wśród tegorocznych zagadnień kongresowych znalazły się tematy takie jak: budowanie i umacnianie dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacja i rozwiązywanie konfliktów, reemigracja oraz wychowanie i wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży. W programie wydarzenia pojawią się: referaty, warsztaty, debata panelowa, wieczór integracyjny, świadectwa, zwiedzanie Brukseli, a także zawierzenie rodzin Maryi. Z uczestnikami spotkają się wybitni prelegenci.
Miejsce wydarzenia: Dom Notre-Dame du Chantd’Oiseau, Avenue des Franciscains 3A, 1150 Bruxelles, Belgia.
Więcej informacji i szczegółowy program Kongresu: https://emigracja.episkopat.pl/rodzina?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0TP7PjAd7n5AgCV5iiktwHJlQfY6xdlmuLUsf8K5FI-SZ-PiR8sbWwyqg_aem_G9uhNqufIBtbWdFyGNIWDA
Materiały na kanale YouTube:
Źródło: Polskifr.fr