145 views 2 min

0

Komentarzy

Konstanty Gorski – artysta niesłusznie zapomniany

- Sierpień 15, 2018

Twórczość Konstantego Gorskiego była mocno związana z kulturą ojczystego narodu – mówi dr Grzegorz Seroczyński

“Konstanty Gorski – skrzypek – wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny – jest postacią niezasłużenie zapomnianą. Artysta, o którym Edward Wrocki napisał, że był „jedną z tych mrówek, co będąc na obczyźnie od dziesiątków lat rzeczywiście «restytuowali» Polskę”, choć niemal całe dorosłe życie spędził w Imperium Rosyjskim, to jednak natychmiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powrócił do Ojczyzny – mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy, dr Grzegorz Seroczyński, językoznawca, dyplomata, były Konsul Generalny RP w Charkowie.

“Jego twórczość mocno związana była z kulturą ojczystego narodu – wykonywano ją i w salach koncertowych, i w małych salonach, lecz tak się złożyło, że nikt nie upamiętnił znakomitego kompozytora, nie rozpowszechnił jego twórczości, nie umieścił go w należnym mu miejscu historii muzyki. Gdy umarł, po prostu o nim zapomniano. Zapomniano zarówno w ojczyźnie, jak i w kraju, w którym spędził 40 lat swojego życia. Musimy to zmienić” – przekonuje dr Grzegorz Seroczyński i nie szczędzi trudu by upowszechniać wiedzę o tym wyjątkowym twórcy, pisząc o nim i wydając płyty z jego utworami.

W czerwcu i listopadzie tego roku, Konstanty Gorski będzie upamiętniony w Gruzji, gdzie mieszkał prze kilka lat. W Tbilisi odbędą się koncerty jego muzyki i konkurs poświęcony jego życiu i twórczości.

Z dr Grzegorzem Seroczyńskim, dyplomatą, językoznawcą i byłym Konsulem Generalnym RP w Charkowie, rozmawiała Halina Ostas.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.
Konstanty Gorski, wirtuoz skrzypiec, kompozytor, działacz społeczny
Foto: wikipedia.org/domena publiczna

Zostaw komentarz