9 views 45 sec

0

Komentarzy

Kopernik w ambasadzie RP w Brukseli

- Maj 17, 2023

Link do programu

W ambasadzie RP w Brukseli odbyła się specjalna wystawa, gdzie zaprezentowano drugie wydanie „De revolutionibus”.

Cały świat świętuje w tym roku jubileusz 550-lecia urodzin i 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. W szczególny sposób ten jubileusz obchodzimy w Polsce: chronologicznie – w Toruniu, czyli w miejscu jego narodzin, w Krakowie, gdzie pobierał nauki, i na Warmii, którą wybrał do życia, do pracy, do badań naukowych, gdzie zamieszkiwał ponad połowę swojego życia, gdzie dokonał żywota i gdzie został pochowany.

Specjalną wystawę poświęconą Kopernikowi zorganizowano także w Ambasadzie RP w Brukseli, na której otwarciu gościli przedstawiciele województwa warmińsko-mazurskiego, a w której uczestniczył ambasador RP w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

Zaproszeni do ambasady RP goście mogli wysłuchać wykładu dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Mirosława Jonakowskiego „Rewolucje kopernikowskie – warmińskie życie Mikołaja Kopernika”, a także zobaczyć drugie wydanie „De revolutionibus” z 1566 roku.

Zainteresowanie wzbudziły także bicie monety okolicznościowej oraz koncert kameralny muzyki renesansowej. W maju wystawa przeniesie się do Kwatery Głównej NATO, a we wrześniu do Parlamentu Europejskiego. Jubileuszowych wydarzeń będzie w Brukseli więcej.

Źródło: TVP Polonia program Kierunek Zachód

Zostaw komentarz