99 views 3 min

0

Komentarzy

Korzystają z niej miliony Polaków. Niedługo nowa wersja rządowej aplikacji

- Maj 9, 2023

Od momentu udostępnienia pierwszej wersji aplikacji mObywatel pobrano ją już ponad 10 milionów razy – poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej.

– W ciągu ostatnich dwóch lat liczba pobrań aplikacji mObywatel wzrosła pięciokrotnie. To świadczy o tym, że cyfryzacja usług publicznych jest potrzebna, a społeczeństwo oczekuje tych zmian – podkreślił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

– Nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0. – docelowo to będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktu z urzędami. Aplikacja rządowa będzie przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe i posługiwanie się cyfrowymi dokumentami tak, jak tymi tradycyjnymi – dodał Janusz Cieszyński.

mObywatel to bezpłatna, publiczna aplikacja mobilna, dzięki której możemy uzyskać szybki dostęp do swoich dokumentów i danych. Znajdziemy w niej m.in. dokument tożsamości, prawo jazdy, historię pojazdu, punkty karne, czy legitymacje, w tym szkolną, studencką czy emeryta-rencisty. „Tylko w I kwartale 2023 roku zanotowano ponad milion instalacji. Od momentu udostępnienia pierwszej wersji aplikacji pobrano ją już 10 mln razy” – przekazano w komunikacie.

Na przełomie czerwca i lipca tego roku uruchomiona zostanie aplikacja mObywatel 2.0. „Otrzymamy mDowód, czyli nowy, cyfrowy dokument tożsamości, który będzie powszechnie uznawany – w urzędach, bankach i wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości. W trzecim kwartale pojawi się również możliwość zastrzegania numeru PESEL. Każdy obywatel będzie miał możliwość wprost w aplikacji zablokować swój numer PESEL, co ochroni przed kradzieżą tożsamości, przykładowo zaciągnięciem w jego imieniu zobowiązań finansowych lub prawnych” – podaje resort cyfryzacji.

Dodatkowo dzięki nowej aplikacji świeżo upieczeni kierowcy, zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, automatycznie będą mieli dostęp do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, które upoważnia do kierowania samochodem.

„Aplikacja umożliwi także płacenie on-line za usługi administracyjne. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacimy np. za podatek od nieruchomości i wniesiemy inne samorządowe opłaty. Dzięki usłudze ePłatności wszystkie zobowiązania finansowe, jakie wystawił nam urząd będą pod kontrolą z poziomu aplikacji” – podkreślił Wydział Promocji Polityki Cyfrowej.

Źródło:pap

 

Zostaw komentarz