70 views 5 min

0

Komentarzy

Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych zmniejszyła się o blisko połowę

- Czerwiec 26, 2022

W maju br., w porównaniu z majem 2021 r., udzielono o 43,3 proc. mniej kredytów mieszkaniowych. Natomiast ich wartość spadła o 38,6 proc. – podało Biuro Informacji Kredytowej.

W maju banki udzieliły 13 642 kredytów; to najmniej od 87 miesięcy – dodano. “W maju 2022 r. średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 346,49 tys. zł i w stosunku do maja ub.r. była wyższa o 8,4 proc. – przekazało w piątkowej informacji prasowej Biuro Informacji Kredytowej.

Z danych BIK wynika, że wzrost sprzedaży kredytów mieszkaniowych, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, dotyczył jedynie kredytów o wartości powyżej 500 tys. zł, w ujęciu liczbowym (o 4,5 proc.) i w wartościowym (o 7,7 proc.). W przypadku pozostałych kredytów o niższej wartości zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dynamiki są ujemne.

Rynek kredytów na poziomie z pandemii

“Dla kredytów mieszkaniowych maj był bardzo zły. A w ujęciu liczbowym nawet katastrofalny, bowiem banki udzieliły tylko 13 642 kredytów. Jest to najmniej od lutego 2015 r., czyli od 87 miesięcy. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych o wartości 4,727 mld zł. To najmniej od sierpnia 2020 r.” – poinformował główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.
Jak dodał, rynek spada również w ujęciu wartościowym. “Sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych w ujęciu wartościowym ratują nieco największe kredyty, czyli powyżej 500 tys. zł” – wskazał.

Rynek czeka na dalsze podwyżki stóp

Podkreślił, że trwa cykl zacieśniania polityki monetarnej; za nami dziewięć podwyżek stóp procentowych, ale rynek oczekuje jeszcze przynajmniej kilku podwyżek.
“Ostatnia czerwcowa podwyżka nie znalazła jeszcze, bo nie mogła, swojego odzwierciedlenia w akcji kredytowej. Podwyżki stóp procentowych obniżyły bardzo znacząco zdolność kredytową. Do tego dochodzą regulacje KNF, zaostrzające zasady liczenia zdolności kredytowej, które również negatywnie wpływają na zdolność kredytową. Wszystkie te czynniki bardzo wyhamowały akcję kredytową” – tłumaczył Rogowski.

Stwierdził, że wartość akcji kredytowej z pierwszych pięciu miesięcy 2022 r. jest praktycznie na poziomie akcji kredytowej z pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. To były miesiące pierwszego przerażenia pandemią.

Jest źle, a będzie gorzej, bo banki są ostrożniejsze

“Jeżeli dodamy do tego zapowiedzi niektórych banków, że będą udzielać kredytów mieszkaniowych tylko swoim klientom lub na finansowanie “zielone”, to kolejne miesiące będą ekstremalnie trudne na rynku kredytów mieszkaniowych” – przekazał analityk BIK.

Jak zauważył, majowy odczyt Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe na historycznie niskim poziomie (-51,6 proc.) jest zapowiedzią dalszego dużego schłodzenia popytu na rynku kredytów mieszkaniowych w kolejnych kwartałach, co negatywnie przełoży się na skalę i wartość akcji kredytowej.

BIK podał, że jakość portfeli kredytowych w bankach w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od maja 2021 r. do maja 2022 r.) pogorszyła się nieznacznie.

Rosną tylko kredyty gotówkowe

Z informacji BIK-u wynika, że w maju 2022 r., w porównaniu z majem 2021 r., banki i SKOK-i przyznały więcej (o 1,5 proc.) tylko kredytów gotówkowych. W pozostałych rodzajach kredytów odnotowano spadki. Oprócz kredytów mieszkaniowych spadki dotyczą także liczby limitów na kartach kredytowych (-29,3 proc.) oraz kredytów ratalnych (-4,7 proc.). W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały mniej kredytów we wszystkich ich produktach.

W porównaniu z kwietniem br. w maju 2022 r. banki udzieliły mniej kredytów ratalnych (-15,4 proc.) oraz kredytów mieszkaniowych (-12,2 proc.), więcej natomiast przyznały kredytów gotówkowych (+20,1 proc.) oraz kart kredytowych (+14,5 proc.). W ujęciu wartościowym m/m spadła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych (-13,7 proc.). Najwyższy miesięczny wzrost odnotowały kredyty gotówkowe (+13,9 proc.). Przyznano wyższą wartość na kartach kredytowych (+10,3 proc.) i w kredytach ratalnych (+5,4 proc.).

PAP/pr24.pl/PKJ
as

Zostaw komentarz