75 views 2 min

0

Komentarzy

Maseczki ochronne obowiązkowe. Od 16 kwietnia musimy zakrywać usta i nosa

- Kwiecień 15, 2020

Od czwartku, 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej w związku z epidemią koronawirusa. Przepisy nie będą dotyczyć tylko dzieci w wieku do lat dwóch oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia i odkrycia ust lub nosa. Za nieprzestrzeganie nowych regulacji grożą kary.

 

Od 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Nakaz obowiązywać ma podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu.

Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy też środków publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Zakrywanie ust i nosa oma obowiązywać też na terenach zielonych: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach. – Jeżeli idziemy ulicą i przechodzimy koło innej osoby, to ten pył z naszego oddechu, kaszlu czy kichnięcia może razić na odległość, a z maseczką znacznie mniej – tłumaczy minister zdrowia.

Przepisów nie dotyczą m.in. do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa i dziecka do lat czterech.

Oprócz maseczek (bawełnianych czy z filtrami) twarz możemy zasłonić szalikiem, chustą czy innym materiałem. Maseczki chirurgiczne są bardzo potrzebne w szpitalach, więc warto korzystać z maseczek wielokrotnego użytku (koszt jednej sztuki to około 5-10 złotych).

 

źródło: iar/pap

Zostaw komentarz