54 views 3 min

0

Komentarzy

Minister Zbigniew Rau z wizytą w Niemczech

- Lipiec 28, 2021

Głównymi elementami programu wizyty szefa polskiej dyplomacji w Niemczech były spotkania z kandydatami na kanclerza we wrześniowych wyborach parlamentarnych: przewodniczącą partii Zielonych, Annaleną Baerbock i ministrem finansów Olafem Scholzem, reprezentującym SPD oraz przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. Rozmowy miały na celu ponowienie przez Polskę sprzeciwu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

 

Przewodnicząca Annalena Baerbock i członkowie jej partii podzielają obawy i krytyczny stosunek Polski do projektu Nord Stream 2, zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z polityką wschodnią. Cieszymy się z takiego jednoznacznego stanowiska Partii Zielonych związanego z realizacją tego gazociągu. Liczymy, że zostaną one uwzględnione w ramach ewentualnych negocjacji koalicyjnych po wyborach i ujęte w umowie koalicyjnej – podkreślił minister Zbigniew Rau.

W trakcie rozmów szef polskiej dyplomacji wyraził także podziękowanie za zaangażowanie poszczególnych frakcji w przyjęcie ponadpartyjnej uchwały Bundestagu z 30 października 2020 roku o utworzeniu w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej. Temat ten szczególnie wybrzmiał w rozmowie z Wolfgangiem Schäuble, który należy do grona największych orędowników ustanowienia tego symbolicznego miejsca. Minister wyraził przy tym oczekiwanie na szybką realizację uchwały.

Naszym priorytetem pozostaje właściwe upamiętnienie polskich ofiar III Rzeszy w Berlinie. Mamy nadzieję, że ostateczny kształt miejsca poświęconego martyrologii Polaków uwzględni wyjątkowy kontekst historyczny i będzie odpowiadał polskiej wrażliwości – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Rozmowa ministra Zbigniewa Raua z Olafem Scholzem, przedstawicielem rządu federalnego dotyczyła m. in. konferencji na temat przyszłości Europy. Wymieniono również poglądy na temat gazociągu Nord Stream 2. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że realizacja tego projektu szkodzi solidarności europejskiej. Wyraził przekonanie, że dobre, partnerskie relacje z Polską będą jednym z filarów polityki zagranicznej nowego rządu federalnego, a w nowej umowie koalicyjnej znajdzie się odpowiedni zapis dotyczący stosunków polsko-niemieckich.

Przedmiotem dzisiejszych rozmów ministra Zbigniewa Raua w Berlinie były także sprawy historyczne, w tym kwestia zadośćuczynienia Polakom za krzywdy i szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

Źródło:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Sebastian Indra / MSZ

Zostaw komentarz