11 views 2 min

0

Komentarzy

MRPiP zwróciło się do PIP o kontrolę w Amazonie

- Sierpień 15, 2018

Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o kontrolę centrów logistycznych firmy Amazon

Ministerstwo zwróciło uwagę na swojej stronie internetowej, że wniosek jest reakcją na pojawiające się w mediach niepokojące informacje dot. sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon w Polsce. Chodzi m.in. o możliwość “nieprzestrzegania przepisów prawa pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy”.

“W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon znajdujących się w Polsce, w których wskazuje się na występowanie zjawiska nieprzestrzegania przepisów prawa pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w następstwie czego może wystąpić zjawisko narażania zdrowia tych pracowników, zwracam się z prośbą o podjęcie działań kontrolnych w centrach logistycznych firmy Amazon działających w Polsce” – czytamy we wniosku.

“W przypadku, gdy Państwowa Inspekcja Pracy już takie kontrole przeprowadziła proszę o poinformowanie mnie o ich wynikach” – dodała w piśmie minister.

Amazon zaskoczony

“Od pierwszego dnia działalności w Polsce, ściśle współpracujemy z władzami i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem” – podkreśliła w komunikacie rzeczniczka prasowa Amazon Marzena Więckowska. Zwróciła uwagę, że od od 2014 r. Amazon stworzył w Polsce ponad 14 tys. stałych miejsc pracy, “zapewniając zatrudnionym osobom bezpieczne i dobre warunki pracy”. “Chcąc walczyć z mitami na nasz temat otworzyliśmy nasze Centra dla zwiedzających. Każdy, kto chce się dowiedzieć jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy, może przekonać się o tym osobiście. Zapisy dostępne są na www.zwiedzanieamazon.pl” – zaznaczyła rzeczniczka.

PAP/dad
Polskie Radio Dla Zagranicy
Pracownik jednego z centrów logistycznych Amazona w Niemczech podczas pakowania paczki – zdjęcie ilustracyjne
PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Zostaw komentarz