48 views 3 min

0

Komentarzy

Nabór wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych

- Czerwiec 30, 2020

Od 26 czerwca rusza przyjmowanie wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Nabór potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków.

 

Celem programu “Zielony samochód” jest przez wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanych do celów prywatnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej najwięcej dopłaci do zakupu elektrycznych aut dostawczych (do 70 tys. zł) oraz taksówek (do 25 tys. zł). Maksymalna dopłata dla osoby fizycznej wyniesie 18 750 zł.

Dopłaty do samochodów elektrycznych. Zasady

Wnioski można składać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przed ich złożeniem beneficjenci muszą zarejestrować się na stronie Funduszu. Od aktywowane zostały linki z wnioskami o wsparcie zakupu samochodów elektrycznych w trzech kategoriach: aut osobowych dla osób prywatnych, Van-ów dla przedsiębiorców oraz samochodów, które będą służyć jako taksówki w naszych miastach.

Okres kwalifikowania wydatków z programu “Zielony samochód” dla zakupu pojazdu przez osoby fizyczne, obejmuje czas od 1 maja do 31 grudnia 2020, a zgodnie z zasadami Funduszu samochód, którego zakup ma być dofinansowany, nie może być odebrany przed dniem złożenia wniosku. A chodzi o to, aby faktura będąca dowodem przejęcia samochodu, nie była opłacona przed złożeniem wniosku. Do rozdysponowania jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW. Osoby fizyczne mają szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. Ważny warunek to, aby cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł.

Z kolei program “eVAN” zakłada dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego przez przedsiębiorców. Budżet tego programu to 70 mln zł, które trafią do firm zdecydowanych na zakup elektrycznych samochodów dostawczych (kategoria N1). W sumie będzie można dofinansować tysiąc takich inwestycji.

Przewidziano dotacje do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów elektrycznych oraz do 50 proc., kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na nabycie punktu ładowania o mocy do 22kW – kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 stycznia 2020 r. Firma będzie mogła ubiegać się o dotacje do maksymalnie czterech pojazdów.

Trzeci uruchamiany program, czyli “Koliber”, skierowany jest do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców, posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym. Dla “Kolibra” zarezerwowano 40 mln zł wsparcia na zakup/leasing 1 tys. elektrycznych taksówek (kategoria M1) oraz 1 tys. ładowarek domowych typu wall box. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację do 20 proc. kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł) lub pożyczkę.

 

Źródło: pap/iar

Foto: Tesla

 

 

Zostaw komentarz