86 views 2 min

0

Komentarzy

Nowy podsekretarz stanu w MSZ. Jan Dziedziczak odwołany

- Sierpień 15, 2018

Premier powołał Andrzeja Papierza na podsekr. stanu w MSZ, odwołany ze stanowiska został Jan Dziedziczak

Andrzej Papierz pełnił dotychczas funkcję konsula generalnego RP w Stambule. W latach 2007-2010 był ambasadorem w Bułgarii, a wcześniej był też m.in. konsulem generalnym w Kazachstanie, szefem Instytutu Polskiego w Sofii oraz dyrektorem biura kadr i szkolenia w MSZ. W latach 1998-2001 kierował z kolei Centrum Informacyjnym Rządu.

W latach 90. pracował ponadto jako analityk Urzędu Ochrony Państwa oraz dziennikarz telewizyjny. Był też współzałożycielem i wieloletnim członkiem Ligi Republikańskiej, kierowanej przez obecnego ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

W latach 80. był związany z opozycją demokratyczną; podobnie jak szef MSZ Jacek Czaputowicz działał m.in. w podziemnych strukturach Niezależnego Zrzeszenia Studentów, współpracował też z ruchem Wolność i Pokój. Za swoją działalność został odznaczony w 2015 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Jak powiedział Lompart, nowy wiceminister zajmie w resorcie stanowisko, które – do objęcia w grudniu ub.r. funkcji stałej przedstawicielki RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku – zajmowała Joanna Wronecka.

– Jednocześnie minister Jacek Czaputowicz podjął decyzję i zwrócił się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o likwidację stanowiska sekretarza stanu zajmowanego przez ministra Dziedziczaka – poinformował Andrzej Lompart dodając, że szef rządu przychylił się do tego wniosku.

Andrzej Papierz ma w MSZ zajmować się m.in. sprawami polonijnymi, za które – obok kontaktów z parlamentem i dyplomacji publicznej – odpowiadał do tej pory Jan Dziedziczak. Jak dowiedziała się PAP, w związku z powołaniem nowego podsekretarza stanu w MSZ w najbliższym czasie na nowo rozdzielona ma zostać część kompetencji na szczeblu wiceministrów.

Oznacza to, że w MSZ pracować będzie jeden sekretarz stanu – ds. europejskich Konrad Szymański – oraz czterech podsekretarzy; obok Andrzeja Papierza funkcje te pełnią Bartosz Cichocki (odpowiedzialny za sprawy wschodnie, konsularne oraz politykę bezpieczeństwa), Marek Magierowski (ds. polityki amerykańskiej, azjatyckiej, afrykańskiej, bliskowschodniej i dyplomacji ekonomicznej) i Piotr Wawrzyk (ds. prawnych i traktatowych).

IAR/PAP/dad

Zostaw komentarz