50 views 2 min

0

Komentarzy

Nowy program mieszkaniowy dla osób do 45. roku życia. Kredyt na pierwsze mieszkanie z oprocentowaniem 2 proc.

- Grudzień 16, 2022

Minister rozwoju i technologii zapowiedział nowy rządowy projekt wsparcia młodych osób przy zakupie pierwszego mieszkania. Kredyt na zakup będzie oprocentowany na 2 proc., a powyżej państwo będzie dokładało do kredytu. Dopłata będzie trwała 10 lat i nie ma limitu metrów kwadratowych mieszkania.

Minister Waldemar Buda zapowiedział nowy program Pierwsze Mieszkanie. Zgodnie z założeniami maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, a 600 tys. zł przy co najmniej dwu osobach. Wkład własny nie jest wymagany. Jest to program skierowany do osób do 45. roku życia.

Wzrośnie zdolność kredytowa

Oprocentowanie kredytu będzie stałe i będzie wynosić 2 proc., zmienna będzie wysokość raty. Powyżej państwo będzie dokładało do kredytu. Przez ostatnie 10 lat spłaty kredytu będzie stała wysokość raty.

W ocenie szefa resortu rozwoju dzięki temu Programowi zdolność kredytowa Polaków rośnie o około 20 proc. – Program Pierwsze Mieszkanie jest dla osób, które zakupią swoje pierwsze mieszkanie lub dla rodziców dziecka powyżej 13. roku życia. Proponujemy system, który odpowie na potrzeby mieszkaniowe w krótszej i dłuższej perspektywie – powiedział Waldemar Buda.

Oszczędzanie na cele mieszkaniowe

Nowe rozwiązania skierowane są także dla osób, które planują zakup mieszkania za kilka lat. Dla nich przeznaczone jest Konto Mieszkaniowe. Wpłaty miesięczne mają być w kwocie od 500 do 2.000 zł w okresie od 3 do 10 lat.

Zgodnie z założeniami, jeżeli ktoś po 5 latach oszczędzania przeznaczy środki na cele mieszkaniowe, to otrzyma premię równą rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen mieszkań. Premia będzie naliczana corocznie, a wypłacana jednorazowo.

 

PR24.pl, PAP,

 

Zostaw komentarz