51 views 2 min

0

Komentarzy

Olga Scherer w Centrum Dialogu w Paryżu

- Grudzień 2, 2023
Olga Scherer w Centrum Dialogu w Paryżu

Pallotyńskie Centrum Dialogu w Paryżu, z okazji jubileuszu swojego 50-lecia istnienia, przygotowało niezwykłe wydarzenie, które skupiło uwagę na fascynującej postaci Olgi Scherer. Ten program informacyjny przenosi widzów do serca Paryża, gdzie 20 października o godzinie 19:30 na rue Surcouf odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości tej wybitnej pisarki, eseistki, publicystki i wielostronnej osobowości.

Spotkanie zgromadziło wielu gości specjalnych, wśród których znaleźli się przyjaciele Olgi Scherer, Renata Gorczyńska, oraz naukowiec związany z Biblioteką Francuską i przyjaciel Scherer, Wojciech Kolecki. Teksty Olgi Scherer zostały zaprezentowane przez utalentowaną aktorkę Katarzynkę Warnke.

W programie “Olga Scherer – i jej świat zwielokrotniony” odkrywamy historię fascynującej postaci Olgi Scherer, znanej również jako Olga Scherer-Virsky. Była ona nie tylko pisarką, ale także eseistką, publicystką, tłumaczką, slawistką, historykiem i teoretykiem literatury. Jej życie było pełne wydarzeń związanych z burzliwą historią XX wieku, a w tym czasie przeżyła II wojnę światową i emigrację do różnych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych.

Program ukazuje jej drogę naukową, w tym uzyskanie doktoratu na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku w 1954 roku, oraz jej pracę na renomowanych uniwersytetach, takich jak Uniwersytet Yale i Uniwersytet Indiany. Po powrocie do Francji w 1957 roku, kontynuowała swoje badania nad teorią literatury i komparatystyką literacką, a w 1976 roku zdobyła tytuł profesora na Uniwersytecie Paryskim.

Olga Scherer była również cenioną publicystką i współpracowała z wieloma czasopismami, m.in. “Życiem Literackim” i paryską “Kulturą”. Była również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Program informacyjny rzuca światło na jej związek z malarzem i artystą grafikiem Janem Lebensteinem oraz jej wkład w literaturę, teorię literatury oraz kulturę polską i światową.

#OlgaScherer #PallotyńskieCentrumDialogu #Paryż #Pisarka #Eseistka #Publicystka #KulturaPolska #HistoriaXXWieku #Emigracja #UniwersytetColumbia #UniwersytetYale #UniwersytetIndiana #TeoriaLiteratury #KomparatystykaLiteracka #JanLebenstein #Kultura #Literatura #StowarzyszeniePisarzyPolskich #WspółczesnaLiteratura #PolskaLiteratura #HistoriaKultury #DziedzictwoLiterackie

Zostaw komentarz