79 views 2 min

0

Komentarzy

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Bookera

- Sierpień 15, 2018

“Zdobycie prestiżowej nagrody przez Olgę Tokarczuk to dowód, że polska literatura jest doceniana na świecie”

Olga Tokarczuk. Foto: Martin J. Kraft [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
– Zdobycie prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera przez Olgę Tokarczuk to dowód na to, że polska literatura jest doceniana na całym świecie – ocenił w środę wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

– Gratuluję pani Oldze Tokarczuk. Zdobycie prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera to dowód na to, że polska literatura jest doceniana na całym świecie. Cieszy mnie to tym bardziej, że to kolejny w ostatnim czasie sukces polskiego twórcy – powiedział Piotr Gliński.

Pisarka Olga Tokarczuk została we wtorek wieczorem w Londynie ogłoszona tegoroczną laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera. Jury wybrało jej książkę “Bieguni” (“Flights”) w tłumaczeniu Jennifer Croft spośród sześciu tytułów, które znalazły się na liście nominowanych do nagrody za najlepszą książkę przełożoną w minionym roku na język angielski.

MAN Booker International Prize to wyróżnienie przyznawane od 2005 roku. Obecnie przyznaje się je książkom przetłumaczonym na język angielski. Przed 2016 również utworom napisanym po angielsku, ale przez autorów spoza Zjednoczonego Królestwa. W wymiarze finansowym Nagroda Bookera to 50 tysięcy funtów, czyli ponad 240 tysięcy złotych – do podziału między autorkę i tłumaczkę.

Wyróżniona autorka dołączyła do takich pisarzy jak Alice Munro czy Philip Roth. W tym roku na liście nominowanych byli też: Węgier Laszlo Krasznahorkai i Han Kang z południowej Korei. Oboje zdobywali wyróżnienie w przeszłości. Listę nominacji uzupełniły dzieła Francuzki Virgine Despentes, Hiszpana Anotnio Moliny i Irakijczyka Ahmeda Saadawiego.

10 lat temu powieść “Bieguni” została uhonorowana polską Nagrodą Literacką Nike.

PAP/ho
Polskie Radio Dla Zagranicy
lga Tokarczuk. Foto: Martin J. Kraft [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

tags: literatura, Olga Tokarczuk

Zostaw komentarz