23 views 20 sec

0

Komentarzy

Opera Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” w Berlinie

- Maj 13, 2024

Od premiery „Strasznego dworu” minęło już ponad 150 lat, i mimo szybkiego zdjęcia z afisza przez ówczesną władzę, dzieło to po czasie zyskało powszechne uznanie.

Dziś zaliczamy je do arcydzieł opery polskiej, a w swoim repertuarze mają ją niemal wszystkie teatry operowe w kraju. Stanisław Moniuszko, pisząc je, skupiał się na dodaniu otuchy Polakom, którzy potrzebowali dzieła „ku pokrzepieniu serc” po powstaniu styczniowym. Współcześnie, „Straszny dwór”, choć nie jest pozbawiony historycznego charakteru, odczytywany jest przez odbiorców zupełnie na nowo – wciąż porusza, lecz potrafi też rozbawić! Koncertowe wykonanie „Strasznego dworu”, opery patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu, w interpretacji solistów, chóru i orkiestry pod batutą Maestro Marco Guidariniego miało miejsce 22 kwietnia w Filharmonii Berlińskiej.

Źródło: TVP Polonia Kierunek Zachód
#StrasznyDwór #StanisławMoniuszko #OperaPolska #OperowyKlasyk #HistoriaPolski #PowstanieStyczniowe #KulturaPolska #MuzykaKlasyczna #TeatrWielki #Poznań #FilharmoniaBerlińska #Koncert #MaestroMarcoGuidarini #Sztuka #Artyści #PolskieArchiwa #DziedzictwoKulturowe
Zostaw komentarz