57 views 3 min

0

Komentarzy

Orlen Upstream rozpoczął produkcję energii elektrycznej z gazu ziemnego. Gdzie?

- Czerwiec 10, 2022

Orlen Upstream, spółka zależna PKN Orlen, rozpoczęła produkcję energii elektrycznej z zaazotowanego gazu ziemnego wydobywanego ze złoża Bajerze i z obszaru złożowego Tuchola. Tamtejsze zasoby szacowane są na około 1,5 mld metrów sześc.

W artykule “Energia elektryczna z gazu ziemnego”, opublikowanym w najnowszym, czerwcowym wydaniu miesięcznika płockiego koncernu Magazyn GO!, podkreślono, że wydobycie zasobów gazu zlokalizowanych w woj. kujawsko-pomorskim potrwa ok. 14 lat, przy czym rocznie będą one w stanie zapewnić energię elektryczną dla ok. 70 tys. gospodarstw domowych.

“Należąca do PKN Orlen spółka Orlen Upstream, odpowiedzialna za realizację strategii w zakresie poszukiwania i wydobywania węglowodorów, rozpoczęła produkcję energii elektrycznej z zaazotowanego gazu ziemnego wydobywanego w ramach testu produkcyjnego ze złoża Bajerze oraz z obszaru złożowego Tuchola” – podał Magazyn GO!

Duże zasoby

W publikacji wyjaśniono, że “zasoby geologiczne w rejonie miejscowości Bajerze i Tuchola szacowane są na około 1,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego zaazotowanego”. “Rocznie z wydobywanego gazu można wytworzyć 125 tys. MWh energii elektrycznej. To ilość, która jest w stanie zabezpieczyć zapotrzebowanie mieszkańców miasta wielkości Torunia” – zaznaczono w artykule.

Jak wyjaśnił wcześniej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, gaz z odwiertu Bajerze jest bardzo mocno zaazotowany i nie było ekonomicznego sensu go oczyszczać i przesyłać. Dlatego energia elektryczna jest produkowana na miejscu.

Szczegóły inwestycji

Jak poinformował Magazyn GO!, odnosząc się do inwestycji Orlen Upstream obejmującej złoża Bajerze i obszar złożowy Tuchola, “dzięki sprawnemu działaniu oraz efektywnemu zarządzaniu”, prace budowlano-montażowe sfinalizowano tam z końcem 2021 r., natomiast rozruch technologiczny infrastruktury nastąpił na początku tego roku.

“W każdym z ośrodków zainstalowano po dwa zestawy prądotwórcze, z których generowana energia przetwarzana jest przez transformatory blokowe. Następnie przesyłana jest linią kablową do sieci dystrybucyjnej Energa Operator w Unisławiu oraz ENEA Operator w Tucholi, by finalnie trafić do konsumentów” – wyjaśnił Magazyn GO!

Zastosowane zestawy prądotwórcze, jak podano w artykule, będą też dostarczały energię elektryczną oraz ciepło uzyskane podczas pracy silników gazowych na potrzeby instalacji technologicznej i potrzeby własne obu ośrodków funkcjonujących w ramach złoża Bajerze i obszaru złożowego Tuchola. “Realizacja inwestycji Orlen Upstream to kolejny krok w kierunku zwiększenia wydobycia węglowodorów w Polsce i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju” – podkreślono w publikacji wewnętrznego magazyny Grupy Orlen.

Źródło: pap/pr24.pl/ PKN Orlen
as

Zostaw komentarz