79 views 2 min

0

Komentarzy

Ostatni dzwonek na rozliczenie się z fiskusem

- Maj 31, 2020

To ostatni dzwonek na złożenie corocznej deklaracji podatkowej. W tym roku z powodu trwającej pandemii koronawirusa dostaliśmy o miesiąc więcej – do 1 czerwca włącznie. W praktyce termin na złożenie deklaracji i rozliczenie podatku mija 1 czerwca, bowiem 31 maja wypada w niedzielę.

 

W tym roku – z powodu epidemii koronawirusa  podatnicy dostali dodatkowy miesiąc na rozliczenie się z fiskusem. Ostatecznym terminem na złożenie zeznania podatkowego jest 1 czerwca, czyli poniedziałek, bo 31 maja to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesunięto – bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę). Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Rozliczyć się możemy przez Internet. Aplikacja znajdującej się na stronie internetowej resortu. Ważne jest, by po wysłaniu takiego rozliczenia pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Niektórzy wybierają jednak klasyczne metody wysyłają zeznanie pocztą lub odwiedzają Urząd Skarbowy.

Przedłużenie o miesiąc terminu na złożenie deklaracji PIT było istotne szczególnie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie są one bowiem rozliczane automatycznie przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT, muszą samodzielnie wypełnić deklarację, wysłać ją – elektronicznie bądź tradycyjnie – i rozliczyć podatek.

Oprócz rozliczenia się ze skarbówką, mamy też czas na wybranie lub zmianę Organizacji Pożytku Publicznego, na którą przekażą swój 1 procent., który realnie zmienia otaczającą nas rzeczywistość. Deklarację można złożyć przez Internet na stronie www.podatki.gov.pl lub tradycyjnie w formie papierowej w urzędach skarbowych.

 

źródło: iar/pap/tvp3

Zostaw komentarz