114 views 3 min

0

Komentarzy

Otwarcie Muzeum Gombrowicza w Vence

- Wrzesień 26, 2017

Otwarcie Muzeum Gombrowicza w Vence
Muzeum Witolda Gombrowicza w odrestaurowanej Villi Alexandrine, gdzie pisarz spędził ostatnie lata swojego życia, zostało uroczyście otwarte 23 września w obecności Rity Gombrowicz, ministra Jarosława Sellina, sekretarza stanu w MKiDN, i Ambasadora RP we Francji Tomasza Młynarskiego.
Uroczysta inauguracja Villi i Muzeum, która miała miejsce 23 września, została zorganizowana przez miasto Vence we współpracy z polskimi władzami i towarzyszył jej bardzo rozbudowany program kulturalny poświęcony Witoldowi Gombrowiczowi i jego twórczości. Przestrzeń Muzealną Witolda Gombrowicza otworzyła Rita Gombrowicz, żona pisarza, a w uroczystościach uczestniczyła liczna delegacja z Polski, której przewodniczył minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski.

Prace konserwatorskie i Przestrzeń Muzealna Witolda Gombrowicza zostały zrealizowane dzięki środkom z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP – Ochrona Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, i zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Polscy specjaliści opracowali zarówno scenariusz wystawy, jak i projekt prac, który następnie przez kilka miesięcy realizowała grupa artystów z Polski.

Wystawa pokazuje skomplikowaną osobowość pisarza, człowieka idącego pod prąd głównego nurtu i burzącego stereotypy myślowe. Wszystkie cytaty i opisy eksponatów dostępne są w języku polskim i francuskim, a wstęp na wystawę przez cały najbliższy rok będzie bezpłatny.

Inauguracji Muzeum towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne koncentrujące się na życiu i twórczości Witolda Gombrowicza, w tym wystawa fotograficzna “Ja, Gombrowicz”, wystawa plakatów, czytanie fragmentów dzieł pisarza, projekcja filmu “Kosmos” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego i koncert fortepianowy w wykonaniu Piotra Anderszewskiego.

Witold i Rita Gombrowiczowie wynajmowali mieszkanie na drugim piętrze Villi Alexandrine od października 1964 roku. To tutaj Gombrowicz ukończył powieść “Kosmos”, tutaj też rozpoczął prace nad “Operetką” i kontynuował trzeci tom dziennika Paryż-Berlin. Witold Gombrowicz zmarł 25 lipca 1969 roku i został pochowany na miejskim cmentarzu w Vence, przy avenue Colonel Meyère.

Źródło i foto: Ambasada RP w Paryżu

Zostaw komentarz