110 views 14 min

0

Komentarzy

PARADA NOWOROCZNA 2024.

- Styczeń 5, 2024
Londyńskie ulice spowite przepięknymi biało-czerwonymi barwami, mieszkańcy Londynu pozdrawiający w języku polskim uczestników parady, radość, jedność, zabawa i pokój. Tak właśnie wyglądał pierwszy dzień 2024 roku podczas Londyńskiej Parady Noworocznej (LNYDP).
Polacy po raz pierwszy w historii wzięli udział w Londyńskiej Paradzie Noworocznej, która jest jedną z największych parad ulicznych na świecie, gromadzącą tym samym ponad 500 milionów ludzi przed telewizorami i setki tysięcy celebrujących na ulicach centralnego Londynu.
Pomysł udziału Polaków w tym jakże wielkim i ważnym wydarzeniu zrodził się z inicjatywy Sebastiana Wopińskiego – dyrektora Polskiej Sobotniej Szkoły im. Dywizjonu 303 w Londynie, który wraz z Tomaszem Wiśniewskim, między innymi prezydentem Worcester Polish Association w 2018 roku założyli w tym celu organizację pro publico bono “Poles in LNYDP”.
Organizatorom od samego początku przyświecała integracyjna myśl, myśl, aby Polacy idący ramię w ramię z Brytyjczykami i innymi narodowościami, których przedstawiciele mieszkają w Londynie, przypomnieli wszystkim o polskim wartościowym wkładzie społecznym, z dumą wspominając polskie dziedzictwo.
Polska grupa składała się z reprezentantów szkół i organizacji polonijnych, zespołów folklorystycznych, historycznych pojazdów, postaci słynnych Polaków, oraz związanych z nimi wydarzeń. Podczas tegorocznej parady na polskiej platformie nie mogło zabraknąć postaci człowieka szeroko wykształconego, który zajmował się astronomią, matematyką, medycyną, ekonomią, kartografią a także prawem kanonicznym. Mikołaj Kopernik, bo o nim tutaj mowa zajął bowiem poczesne miejsce w gronie najwybitniejszych Polaków.
Nie mogło również zabraknąć polskiej uczonej zajmującej się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, podwójnej noblistki, laureatki Nagrody Nobla z fizyki (1903) i chemii (1911) Marii Skłodowskiej-Curie, jak również postaci przedstawiających symbole Warszawy i Krakowa – Smoka Wawelskiego oraz Warszawskiej Syrenki.
Dyrektor Sebastian Wopiński powiedział zaraz po wydarzeniu:
„To, co dzisiaj zrobiliśmy było moim marzeniem. Dziś pokazaliśmy, że my Polacy jesteśmy w pełni zintegrowani z innymi narodowościami w tym wielkim mieście. Warto było czekać. Marzenia się spełniają.”
Tomasz Wiśniewski, drugi z założycieli organizacji „Poles in LNYDP” dodał, że jest mu niezmiernie miło widzieć radość naszego wspaniałego polskiego zespołu i tysięcy osób, które nas tak serdecznie pozdrawiają. „Bawmy się, bądźmy dumni z naszego polskiego dziedzictwa i radujmy się nie tylko w tym pięknym dniu. Niech to nasze nowe polskie święto w Wielkiej Brytanii rozbrzmiewa na cały świat radosną nutą i będzie wstępem do Nowego Roku pełnego zdrowia, pokoju, radości, jak również kolejnych sukcesów naszych rodaków mieszkających nie tylko w Wielkiej Brytanii”.
Na długiej trasie od Green Park przez Piccadilly, Pall Mall, Trafalgar Square aż do Pałacu Westminsterskiego przemaszerowali między innymi uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy polskich szkół sobotnich:
Polska Sobotnia Szkoła im. Dywizjonu 303 w Londynie, Polska Szkoła im. Wisławy Szymborskiej w Tunbridge Wells, Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Ignacego Jana Paderewskiego, Polska Szkoła im. św. Królowej Jadwigi Forest Gate-Ilford i Polska Szkoła w Bromley.
Uczennice szkoły im. Ignacego Paderewskiego przygotowały w rytm muzyki specjalny układ taneczny z wykorzystaniem polskich flag.
W przepięknych, bogato zdobionych strojach ludowych, śpiewając i tańcząc wspaniale prezentowali się członkowie zespołów tanecznych Żywiec, Mazury, oraz Karolinka. Próżno było szukać w tłumie kogokolwiek, komu nie przypadłyby do gustu przygotowane przez nich z pietyzmem układy taneczne i przykuwające oko przepiękne stroje ludowe.
Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, określane mianem największej organizacji polonijnej na Wyspach reprezentowała pani Monika Tkaczyk.
Pani Mariola Świetlicka zaś reprezentowała organizację „Poland Street”, a Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego za Granicą” reprezentowała pani prezes Monika Hoch-Zielonka.
Przedstawicielami organizacji społecznej Worcestershire Polish Association byli: pani Marta Kojscarz, pani Bogusia Zając, pani Katarzyna Dąbrowska i wspaniale zaangażowany Antoś.
Przedstawicielem polskich placówek dyplomatycznych w Londynie był wice konsul Rzeczypospolitej Polskiej, pan Tomasz Balcerowski.
Mistrza Anglii „IBB Polonia London”
reprezentował między innymi prezes Bartek Łuszcz z rodziną, trener Grzegorz Niski z rodziną, oraz dyrektor sportowy klubu z rodziną.
Ten wspaniały klub siatkarski powstał w 1973 r. w Londynie, i jest obecnie zespołem występującym w najwyższej klasie rozgrywek klubowych w Anglii – National Super 8s.
Według historyka dr Marka Stelli-Sawickiego w założenie klubu zaangażowany był sam generał Władysław Anders.
Leciwego “Maluszka”- Fiata 126p prowadził prezes grupy „Klasyczna Polonia”, pan Bartłomiej Pawłowski.
Przepięknym uśmiechem, wdziękiem i aparycją witała wszystkich Miss Polski Zjednoczonego Królestwa i Irlandii, pani Violetta Aleksandrowicz przybyła z dyrektorem konkursu Miss w Wielkiej Brytanii, panem Pawłem Majewskim.
Sportowym pozdrowieniem witał zaś wszystkich profesjonalny kierowca, mistrz rajdowy, zdobywca wielu pucharów i tytułów, niesamowicie utalentowany Maksymilian MadMax Solarski z rodziną.
Było nam niezmiernie miło powitać również Tancerzy z Zespołu Ludowego “Jawor” i pana Wiktora Moszczyńskiego – niesamowitego działacza społecznego i politycznego, będącego również brytyjsko-polskim dziennikarzem, autorem, który za działalność promującą interesy Polski i Polaków za granicą otrzymał w 1992 r. Złotą Odznakę Orderu Zasługi RO, medal Bene Merito w 2010 r. i Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP w 2014.
Polską sekcję parady zamykał Mercedes oklejony barwami dywizjonu 303, ze specjalnie przygotowaną grafiką przypominającą polski wkład w Bitwie o Anglię. Bohaterska postawa i niesamowita skuteczność polskich lotników rozsławiła ich imię na cały świat. Specjalne podziękowania za bezcenną pomoc należą się pani Paulinie, panu Robertowi, Maksymilianowi i Lenie Solarskim.
Parada noworoczna w Londynie przyciąga tysiące uczestników z całego świata i jest uwielbiana nie tylko w stolicy Anglii. Przechodząca wzdłuż West Endu; Piccadilly, Regent Street, St. James’s, Pall Mall, Trafalgar Square i Whitehall parada była pokazywana w przekazach telewizyjnych na żywo na całym świecie.
Paradę uświetniły występy wielu wspaniałych wykonawców, w tym zespoły taneczne.
Główną gwiazdą w tym roku była legenda popu lat 90-tych – Chesney Hawkes! Podczas jego występu na żywo pojawił się Paddington Bear-brytyjska maskotka uwielbiana przez tak wielu.
Do brytyjskiego piosenkarza Hawkes’a dołączyła supergrupa Boyzlife, irlandzki duet składający się z Keitha Duffy’ego i Briana McFadden’a, Boyzone i Westlife.
W towarzystwie „Boogie Storm”, i „London’s School of Samba” swoim przepięknym głosem paradę otworzyła utalentowana Rachael O’Connor, której potężny wokal jest również atrakcją hymnu parady.
Joe Bone, dyrektor parady, powiedział: „Zawsze świetnie się bawimy w Nowy Rok, ale tym razem było najlepiej i najpiękniej jak dotąd. To było niesamowite wydarzenie, a występ tak wielu wspaniałych wykonawców z Chesneyem i Boyzlife na czele było wisienką na torcie”, dodał.
Dan Kirkby, dyrektor ds. komunikacji parady, powiedział podczas uroczystości: „parada Noworoczna zawsze robi na mnie ogromne wrażenie. Myślę jednak, że tegoroczna edycja jest najlepszym wydarzeniem, jakie kiedykolwiek zorganizowaliśmy w ciągu 38 lat trwania Londyńskiej Parady Noworocznej.”
„Muszę również powiedzieć, że patrząc na zgromadzone tłumy bardzo entuzjastycznie nastawionych i świetnie się bawiących ludzi, że jest to najcieplejszy dzień na świecie, a wszyscy bawią się naprawdę świetnie”. Kirkby uważa, że ​​wydarzenie to zasili „budzet stolicy” w kwocie około 200 milionów funtów. Pieniądze z parady zasilają także co roku kasy londyńskich organizacji charytatywnych.
Tomasz Balcerowski kierownik Referatu ds.Polonii Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Londynie, powiedział:
„Pomimo organizacyjnych niewygód, chłodnego noworocznego poranka, jako przedstawiciel Ambasady RP w Londynie z największą radością i satysfakcją wziąłem udział w polskiej kolumnie londyńskiej parady noworocznej. Była to znakomita okazja, by wspólnie z przedstawicielami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, w tym z przedstawicielami Worcester Polish Association, reprezentantami polskich szkół sobotnich w Londynie-Sutton oraz Romford, członkami polskich zespołów folklorystycznych ,,Żywiec” i ,,Mazury”, a także IBB Polonia London Volleyball Club, pozdrowić mieszkańców Londynu oraz obserwujących wydarzenie telewidzów. Jestem szczególnie wdzięczny Sebastianowi Wopińskiemu i Tomaszowi Wiśniewskiemu, którzy zorganizowali przemarsz polskiej grupy. Dzięki temu wspólnemu wysiłkowi w spektakularny sposób pokazaliśmy, jak liczna i aktywna w sferze publicznej jest polska społeczność w Wielkiej Brytanii.”
Jest nam niezmiernie miło, że tegoroczna Londyńska Parada Noworoczna z udziałem Polski i Polaków była najlepszą z wszystkich dotychczasowych edycji.
Brytyjscy prezenterzy przedstawiający wszystkich uczestników parady zgromadzonym na ulicach Londynu tłumom zaskakująco dużo czasu poświęcali naszej polskiej sekcji. Opowiadali nie tylko o naszym składzie, ale i o polskiej społeczności, naszej kulturze, historii a także pozdrawiali nas w języku polskim. Z przyjemnością powtarzali po nas podstawowe zwroty w języku polskim, dopytując zarazem o nasze dziedzictwo kulturowe.
Oficjalnymi #hashtagami polskiej grupy są specjalnie przygotowane na tę okoliczność:
Hasłem przewodnim, stworzonym kilka lat temu przez Tomasza Wiśniewskiego jest:
„Let’s Celebrate Together!”#letscelebratetogether
Patronami medialnymi są Londynek.net, Pepe TV, Radio WNET, Polish Sue, TV Polski Londyn, British Poles, Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych, Głos Seniora.
O udziale Polaków w Londyńskiej Pardzie Noworocznej informowała Polska Agencja Prasowa i wiele innych mediów w Polsce i na świecie. Oprawą graficzną zajęła się firma „Print Stock”, a obsługą firma „SM1 Events” Ltd. Szczególne podziękowania dla Pani Pauliny, Roberta Solarskich i Pana Mirka Kraszewskiego, z którym współpracujemy od samego początku. Dziękujemy za piękne zdjęcia!
Chcielibyśmy z całego serca podziękować wszystkim zaangażowanym osobom, które wzieły udział w wydarzeniu i jego przygotowaniach. Bez Waszej pomocy i bezcennego wsparcia nie dalibyśmy rady. To nasz wspólny sukces, który odbił się szerokim echem w świecie. Świętując ten jakże radosny dzień bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni z naszych osiągnięć zawodowych, naukowych i społecznych na obczyźnie i że jesteśmy Polakami.
Przygotowania do Londyńskiej Parady Noworocznej 2025 już trwają.
Serdecznie zapraszamy do współpracy!
Let’s celebrate together!
Źródło: https://www.facebook.com/PolesinLNYDP
Foto: Poles in LNYDP, Mariola Świetlicka.
#LondyńskaParadaNoworoczna #LNYDP #PolskaWParadzie #PolskaWielkiejBrytanii #PolesInLNYDP #ParadaLondyn2024 #IntegracjaSpołeczna #PolacyNaŚwiecie #KulturaPolska #WartościSpołeczne #DumaPolska #PolscyArtyści #PolacyWAnglii #PoloniaUK #Wspólnota #WielkaBrytania #JednośćNarodów #PolishPride
Zostaw komentarz