18 views 2 min

0

Komentarzy

Pepe Info Wernisaż w Düsseldorfie „Jesteśmy Polakami”

- Czerwiec 8, 2023
Pepe Info Wernisaż w Düsseldorfie „Jesteśmy Polakami”

16 maja 2023 roku, we wtorek, miała miejsce prezentacja wystawy pt. „»Jesteśmy Polakami«. Związek Polaków w Niemczech” w Instytucie Polskim w Düsseldorfie. Organizatorem wydarzenia było Instytut Pamięci Narodowej. Spotkanie zgromadziło liczne grono gości, w tym dyrektora Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, Wojciecha J. Poczachowskiego, prezesa Związku Polaków w Niemczech, Józefa Malinowskiego, wicekonsula Konsulatu Generalnego RP w Kolonii, Anitę Mikołajczak, oraz przedstawicieli Polonii i gości z Niemiec.

Wystawa, która została otwarta, prezentuje archiwalne zdjęcia, mapy i rysunki opatrzone tekstami, ukazujące stuletnią historię Związku Polaków w Niemczech. Wydarzenie odbyło się w wnętrzach Instytutu Polskiego, a liczba uczestników wyniosła kilkudziesiąt osób. Przemówienia okolicznościowe wygłosili dyrektor Instytutu Polskiego, Wojciech J. Poczachowski, oraz dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, dr Paweł Warot. Dr Warot, będący również autorem wystawy, przedstawił historię oraz znaczenie Związku Polaków w Niemczech. Ponadto udzielił wywiadu dla TVP Polonia.

Wernisaż wystawy odbył się po raz pierwszy w Kwidzynie w 2022 roku. Następnie wystawa podróżowała po wielu miastach Polski, w tym również po stolicy, Warszawie. Po Berlinie, gdzie miało miejsce kolejne otwarcie wystawy w Niemczech, pokaz został przeniesiony do Düsseldorfu ze względu na duże zainteresowanie ośrodków polonijnych. Warto zaznaczyć, że dzięki tłumaczeniu na język angielski i niemiecki historia Związku Polaków w Niemczech jest dostępna dla obcokrajowców i cieszy się dużym zainteresowaniem – w prezentacji w Instytucie Polskim uczestniczyli również przedstawiciele Niemiec.

Planowane jest także kontynuowanie ekspozycji za granicą, aby jak największa liczba osób miała możliwość zapoznania się z historią i działalnością Związku Polaków w Niemczech.

#JesteśmyPolakami #ZwiązekPolakówwNiemczech #WystawaIPN #InstytutPolski #Düsseldorf #HistoriaPolakówwNiemczech #Polonia #Wernisaż #Wystawa #PamięćNarodowa #PolishCommunity #PolishHeritage #PolishCulture #PolishHistory #PolishExhibition #PolishInstitute #DüsseldorfEvent #PolishPride #PolishIdentity #PolishDiaspora

Zostaw komentarz