Pierwszy na świecie lek na COVID-19 powstaje w Polsce

- Sierpień 20, 2020

Pierwszy na świecie lek dla zakażonych koronawirusem. Spółka farmaceutyczna Biomed-Lublin rozpoczęła proces wytwarzania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 z osocza ozdrowieńców.

Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko COVID-19, tu w Lublinie. – 18 sierpnia ruszyła produkcja pierwszej partii leku – poinformowali przedstawiciele spółki.

– Nawet jeśli prace nad szczepionką będą zakończone sukcesem, ten lek będzie działał uzupełniająco. Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej posiada technologię do produkcji tego leku.

– Ze 150 litrów krwi, które pozyskaliśmy na potrzeby produkcji leku, ponad 100 pochodzi od górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki temu zebraliśmy odpowiednią ilość osocza – dodał. Zaapelował do instytucji UE o utworzenie banków osocza w poszczególnych krajach członkowskich.

O efektach leczeniu chorych na koronawirusa przeciwciałami od ozdrowieńców informowano ostatnio na łamach pisma “American Journal of Pathology”. Badacze pod kierunkiem dr. Erica Salazara z Houston Methodist Hospital doszli do wniosków, że taka kuracja daje dobre wyniki w leczeniu ciężko chorych.

Biomed Lublin poinformował, że po zabezpieczeniu niezbędnej ilości osocza z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rozpoczęto proces wytwarzania preparatu immunoglobulina anty SARS-CoV-2 na potrzeby badań klinicznych.

Projekt badań nad nowym lekiem dofinansowała Agencja Badań Medycznych kwotą 5 mln zł. Instytucją wiodąca jest Klinika Chorób Zakaźnych PSK 1 w Lublinie. Partnerem projektu jest Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

 

Źródło: iar/pap

Zostaw komentarz