72 views 5 min

0

Komentarzy

Platforma Obywatelska ma nowego szefa. Wybrany w pierwszej turze

- Styczeń 26, 2020

25 stycznia członkowie Platformy Obywatelskiej głosowali na kandydata, którzy zastąpi szefa PO Grzegorza Schetynę. Głosowanie trwało od 10:00 do 18:00. O stanowisko ostatecznie ubiegali się: Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz, Bogdan Zdrojewski i Borys Budka. – Dziękuję za każdy głos! Dziękuję za zaufanie! Razem będziemy wygrywać! Dla Polski, dla Europy – napisał na Twitterze nowy szef PO – Borys Budka. 

 

 

Głosowanie miało charakter powszechny – w sobotę 25 stycznia w siedzibach lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej – pojawiły się urny wyborcze, do których między godz. 10 i 18 można było oddawać głosy. – Borys Budka otrzymał 6481 głosów (78,77 proc.), Tomasz Siemoniak 920 głosów (11,18 proc.), Bogdan Zdrojewski 623 głosy (7,57 proc.), natomiast Bartłomiej Sienkiewicz 204 głosy (2,48 proc.). Frekwencja wyniosła 76,42 procenta. Oficjalne wyniki będą znane najprawdopodobniej w 29 stycznia.

 

– Wierzę, że czas na zmiany. Pokazaliśmy to w PO i pokażemy to w Polsce. To olbrzymie zaufanie, ale również olbrzymia odpowiedzialność, budować Platformę Obywatelską jako partię nowoczesną, partię demokratyczną, partię wartości i wielkich idei – oświadczył nowy szef PO – Borys Budka na konferencji prasowej.

 

– Serdeczne gratulacje dla nowego przewodniczącego PO. Dziękuję wszystkim kandydatom za zaangażowanie w kampanię, dziękuję wszystkim za udział w głosowaniu. Najważniejsze nasze zadanie teraz to zwycięstwo Małgorzaty Blonskiej w wyborach prezydenckich. Wygramy! – napisał na Twiterze Schetyna.

 

– Gratulacje dla nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budki.Dziękuje wszystkim kandydatom za udział w wyborach.Wspólnie z nowa siłą i energią ruszamy do pracy.Razem będziemy walczyć o silną Polskę w Europie i o zwycięstwo w maju. Wszystkich zapraszamy na pokład – powiedziała Kidawa-Błońska.

 

Budka zapytany o styl prowadzenia polityki;  – Grzegorz jest politykiem z niesamowitą wiedzą, od którego z pewnością będę oczekiwał politycznej rady i wsparcia, natomiast ja pokazałem, że polityka może być nieco inna, że polityka może być wśród ludzi, że można budować potencjał właśnie na takich codziennych kontaktach – powiedział Budka.

 

– To bardzo ważne, byśmy pokazywali, że polityka może być uśmiechnięta, że możemy być wśród ludzi, nie bać się trudnych pytań, ale przede wszystkim, że polityka to gra drużynowa, w której tak samo ważny jest polityk z Warszawy, jak i samorządowiec z małej miejscowości – mówił Budka.

 

– Polacy oczekują bezpiecznej Polski, Polacy oczekują Polski w Unii Europejskiej, Polski silnej, stabilnej, Polski, z której na powrót wszyscy będziemy dumni – oświadczył Budka.

 

Budka nie zamierza łączyć stanowiska przewodniczącego PO z funkcją szefa klubu parlamentarnego – zostanie w jego miejsce wybrana inna osoba. PO będzie miała czterech wiceprzewodniczących, zostaną wybrani podczas Rady Krajowej. Zaapelował też o powrót do PO tych działaczy, którzy opuścili partię.

 

Borys Budka urodził się 11 marca 1978 roku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po studiach odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 2007 r. Równolegle podjął pracę zawodową w Katedrze Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, na początku jako asystent, obecnie jako adiunkt. W 2011 r. został wybrany do Sejmu VII kadencji z okręgu gliwickiego. W maju 2015 roku objął stanowisko ministra sprawiedliwości. Został również powołany przez Sejm w skład Krajowej Rady Sądownictwa. 26 lutego 2016 wybrany na wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej.12 listopada 2019 został nowym przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

 

 

źródło: pap/iar/tvn 24/polsatnews

Zostaw komentarz