32 views 2 min

0

Komentarzy

Plebiscyt “Wydarzenie Historyczne Roku” rozstrzygnięty

- Sierpień 15, 2018

Zwyciężyły: wystawa „Pogromcy Enigmy”, wydarzenie BohaterON- włącz historię! i akcja “Światełko dla Czerwca’56”

Gala konkursu odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Wzięli w niej udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wraz z wiceministrem resortu Jarosławem Sellinem.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: wydarzenie, wystawa, edukacja i multimedia. Spośród nadesłanych projektów jury, złożone z przedstawicieli świata kultury, nauki i sztuki, wybrało po 5 z każdej kategorii. Projekty zostały poddane głosowaniu internautów, którzy wskazali trzech zwycięzców.
Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja czasowa „Pogromcy Enigmy” w Poznaniu. To interaktywna wystawa upamiętniająca poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

W kategorii „wydarzenie” za najważniejsze w 2017 roku internauci uznali akcję BohaterON- włącz historię! polegającą na wysyłaniu kartek z życzeniami powstańcom. W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów uzyskała akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca’56” przybliżająca młodemu pokoleniu Powstanie Poznańskie 1956. W ramach inicjatywy dzieci i młodzież szkolna, między innymi, sprzątają i zapalają znicze na grobach bohaterów tych wydarzeń.

Celem plebiscytu – organizowanego od 2007 roku – jest popularyzacja historii Polski oraz uhonorowanie organizatorów i inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć z dziedziny historii w minionym roku. W konkursie biorą udział zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, organizacje, czy ośrodki kultury. W tegorocznej edycji nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy.

Plebiscyt “Wydarzenie Historyczne Roku 2017” organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Polskie Radio jest patronatem medialnym konkursu.

IAR/ho
Polskie Radio Dla Zagranicy
Foto: MHP/Mariusz Bodnar

Zostaw komentarz