54 views 7 min

0

Komentarzy

Polish Your Polish – poradnik nt. dwujęzyczności dla rodziców i nauczycieli dzieci polonijnych. Pobierz bezpłatny e-book!

- Grudzień 3, 2016

Polish Your Polish – poradnik nt. dwujęzyczności dla rodziców i nauczycieli dzieci polonijnych. Pobierz bezpłatny e-book!

Nauka języka polskiego może być wciągająca i angażująca. A wszystko to dlatego, że dzięki Internetowi mamy dostęp do dużych zasobów kulturowych i edukacyjnych pomocnych w pielęgnowaniu znajomości języka ojczystego. I nie chodzi tylko o dzieci wyjeżdżające z rodzicami za granicę – wszak i w Polsce wielu uczniów ma nieraz językowe kłopoty. Spróbujmy wykorzystać bogactwo aplikacji i serwisów dostępnych w sieci.

Rodzice wyjeżdżający z Polski stają przed dylematem: czy i jak pielęgnować znajomość języka polskiego u swoich pociech. Gdzie szukać pomocy i inspiracji? Skąd wziąć książki, materiały, podręczniki? Nie zawsze można w pobliżu znaleźć specjalistę i pomoc, nie wszędzie działają polskie szkoły dokształcające. Dla wielu dzieci jedynym wyjściem pozostają rozmowy w domu i w sieci (np przez Skype czy Google Hangouts). Ale skoro już komunikujemy się za pomocą sieci, to warto też zrobić krok dalej – odwiedzić kilka serwisów, które mogą nas wciągnąć w zabawy z językiem i pomóc w jego rozwoju.

Publikacji na temat dwujęzyczności opublikowano już wiele. Brakowało jednak takiego opracowania, które zbierałoby dostępne w Internecie pomoce dydaktyczne i serwisy, z pomocą których – poprzez gry i zabawy – wspierać możemy naukę języka polskiego. Podobnie jeszcze ciągle nie dość odkrytym narzędziem nauki języka są aplikacje mobilne na tablety i smartfony. Tu możliwości są w zasadzie nieograniczone, gdyż wykorzystać możemy także programy, których twórcy wcale nie myśleli o nauce polskiego (np. aplikacje, które dodają podkład dźwiękowy do serii zdjęć).

W sieci dostępny jest e-book Polish Your Polish. Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci polonijnych – można go pobrać bezpłatnie z naszego portalu lub serwisu Edustore w dwóch formatach PDF i ePUB (nie trzeba się logować – linki znajdują się w dolnej części strony).

Publikacja powstała w ramach projektu Polish Your Polish – badania i popularyzacja języka polskiego wśród Polonii amerykańskiej realizowanego przez warszawską Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz jej nowojorskiego partnera Fundację Dobra Polska Szkoła – w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku.

„W broszurce znalazła się szczypta teorii i wiele pomysłów, jak urozmaicić rodzinną naukę polskiego, uczynić ją nie tylko ciekawą i skuteczną, ale także nadać jej głębszy sens. Największym atutem broszurki są jednak adresy (te wirtualne), pod które możemy się zgłosić, aby odnaleźć materiały pomocne w dwujęzycznym wychowaniu.” – uważa Karol Chlipalski, redaktor serwisu http://dwujezycznosc.info i współautor tłumaczenia książki “Jak wychować dziecko dwujęzyczne” Barbary Zurer Pearson.

Warto podkreślić, że te same narzędzia i serwisy mogą stanowić także nieocenioną pomoc dla nauczycieli języka polskiego w Polsce. Przecież publikacja dotyczy nauki tego samego języka. W polskich szkołach w kraju jest łatwiejszy dostęp do różnych papierowych i elektronicznych podręczników i ćwiczeń, ale wzbogacenie warsztatu dydaktycznego o serwisy i aplikacje mobilne może okazać się korzystne dla każdego polonisty i jego podopiecznych.

W Sieci znajduje się wiele bardziej i mniej przydatnych adresów, do których powinniśmy zajrzeć. Rozdział przygotowany przez Jolantę Okuniewską pt. Technologie Cyfrowe w nauce języka polskiego pomoże stworzyć własny wybór przydatnych stron i aplikacji do pobrania, zawierających filmy dla młodszych i starszych dzieci, materiały do czytania, interaktywne ćwiczenia, czy gry i zabawy użyteczne w nauce pisania. Nie można także uczyć polskiego w oderwaniu od kultury polskiej. Dlatego jednym z największych rozdziałów poradnika jest O Polsce w sieci, gromadzący adresy stron internetowych pomocnych w zbieraniu wiadomości o Polsce, jej geografii, środowisku naturalnym, historii i kulturze, a także polskich tradycjach.

Zapraszamy!

POBIERZ PUBLIKACJĘ – PLIK PDF
http://dobrapolskaszkola.us4.list-manage.com/track/click?u=34848e89ab4aadba1a560d4a8&id=1ca9d1d16b&e=c3c11a7926

POBIERZ PUBLIKACJĘ – PLIK EPUB
http://dobrapolskaszkola.us4.list-manage.com/track/click?u=34848e89ab4aadba1a560d4a8&id=3f9fdab02f&e=c3c11a7926

Dane wydawnicze:

POLISH YOUR POLISH. Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci polonijnych.
Autorzy: Magdalena Bogusławska, Joanna Kluz, Jolanta Okuniewska, Iwona Brzózka-Złotnicka
Współpraca: Marta Kustek i Danuta Świątek z Fundacji Dobra Polska Szkoła
Redakcja merytoryczna i koordynacja: Małgorzata Polak
Wydawca: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!
Warszawa, wrzesień 2016
ISBN: 978-83-946194-0-4

Pgodlo_senat z podpisem 1ublikacja powstała w ramach projektu „Polish Your Polish – badania i popularyzacja języka polskiego wśród Polonii amerykańskiej” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! w partnerstwie z Fundacją Dobra Polska Szkoła. Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.

Zostaw komentarz