35 views 5 min

0

Komentarzy

Polonia pielgrzymowała na Sacré-Cœur w Paryżu, w maju polska Msza w katedrze Notre-Dame

- Czerwiec 16, 2024
W piątek 31 maja francuska Polonia odbyła tradycyjną pielgrzymkę do bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu. Uroczystej Mszy św., na którą przybyło bardzo wielu rodaków, przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś. W koncelebrze znaleźli się też inni kapłani PMK, zwłaszcza z rejonu paryskiego. Na zakończenie wydarzenia ks. Brzyś zaprosił na Mszę św. w odnowionej katedrze Notre-Dame w Paryżu, która odbędzie się 3 maja 2025 r.
Ostatniego dnia maja Kościół rokrocznie obchodzi święto Nawiedzenia NMP. Rektor PMK w homilii nawiązał do fragmentu Ewangelii św. Łukasza czytanej tego dnia (Łk 1,39-56), gdzie jest mowa o spotkaniu Maryi z Elżbietą. „To co jest niesamowite, w ich rozmowie jest pełno Boga. Cała ta rozmowa jest wypełniona Bogiem” – podkreślił rektor. W oparciu o ten fragment ks. Brzyś stawiał pytania, dlaczego w codzienności chrześcijan jest tak mało rozmów o Bogu.
„Gdyby jakiś przybysz z kosmosu przypatrywał się naszym rozmowom, naszemu życiu od poniedziałku do soboty, to pytanie, czy by się domyślił, że jesteśmy uczniami Chrystusa, że jesteśmy ludźmi wiary, że jest Bóg w naszym życiu” – mówił rektor PMK, który zaznaczył, że to właśnie Maryja i Elżbieta są dla wierzących wzorem rozmowy o Bożych sprawach. Dodał, że warto mieć w życiu chociaż jedną osobą, z którą można rozmawiać o najważniejszych kwestiach.
Na zakończenie Mszy św. rektor ks. Brzyś podziękował wszystkim za obecność: kapłanom, siostrom zakonnym, asyście liturgicznej, chórowi i orkiestrze, osobom w strojach ludowych, pocztom sztandarowym, Rycerzom Jana Pawła II. Rektor wyraził również wdzięczność rodzicom z dziećmi, zwłaszcza pierwszokomunijnymi, za obecność podczas tego modlitewnego spotkania.
Ks. Bogusław Brzyś zaprosił też na bardzo ważne przyszłoroczne wydarzenie: „Zapraszam już dzisiaj na nasze następne spotkanie, które będzie jeszcze przed pielgrzymką na Sacré-Cœur, mianowicie w dniu 3 maja, tj. sobota, w godzinach porannych, będzie miała miejsce uroczysta Msza św. w nowo otwartej (red. otwarcie zaplanowane jest na 8 grudnia 2024 r.) katedrze Notre-Dame, nasza polska Msza, Msza dziękczynna za naszą polską kaplicę z cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, który ocalał w pożarze katedry Notre-Dame i w tym dniu będziemy Bogu dziękować również za Maryję i za wszystkie łaski, które otrzymujemy od Boga, w tym również za ocalałą polską kaplicę w katedrze Notre-Dame”.
Bazylika Sacré-Cœur dedykowana Najświętszemu Sercu Jezusa została poświęcona 16 października 1919 r., po blisko 40 latach budowy. Warto odnotować, że wieczysta adoracja w bazylice trwa już od 1885 r. Jest charakterystyczną budowlą, która góruje nad stolicą Francji. Jej budowę rozpoczęto po wojnie francusko-pruskiej. Prace ukończono w 1914 r., jednak z powodu wybuchu I wojny światowej do poświęcenia bazyliki doszło dopiero pięć lat później. Jak zaznaczył były metropolita Paryża abp Michel Aupetit – bazylika Sacré-Cœur jest „znakiem poświęcenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu całej Francji”, gdyż budowa świątyni była „pragnieniem narodu”. Pielgrzymka do tego miejsca rokrocznie jest jednym z tradycyjnych wydarzeń w ciągu roku duszpasterskiego Polonii. W pielgrzymce biorą udział kapłani, rodziny, stowarzyszenia, dorośli, dzieci i młodzież.
Źródło: Polskifr.fr
#PoloniaFrancuska #PielgrzymkaSacréCœur #MszaŚwięta #PolskaMisjaKatolicka #NawiedzenieNMP #MaryjaElżbieta #WiaraNaCodzień #RozmowyOBogu #UroczystośćNajświętszegoSercaJezusa #KapłaniPMK #NotreDame2025 #PolskaKaplica #Dziękczynienie #Sztandary #RycerzeJanaPawłaII #TradycjaPolonii #BazylikaSacréCœur #WieczystaAdoracja #WspólnotaPolonijna #ModlitewneSpotkanie #WiaraIRodzina #KsBogusławBrzyś #RodzinyIPierwszokomunijne
Zostaw komentarz