76 views 2 min

0

Komentarzy

Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym

- Lipiec 17, 2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał 17 lipca ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Bon nie będzie miał formy gotówkowej, ale zapłacić nim będzie można usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.

 

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Podpisana przez prezydenta ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewiduje – bon w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia i 1000 zł na dziecko niepełnosprawne.

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów – czyli tak samo jak w przypadku 500 plus. Bonem objęte zostaną też dzieci umieszczone w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Ze wsparcia skorzystają też dzieci rodziców pracujących za granicą, którzy tam pobierają zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł.

Bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bon ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Polskie rodziny będą mogły wykorzystać bony aż do marca 2022 r.” – napisano na Twitterze resortu rozwoju. Inicjatorem stworzenia bonu turystycznego był prezydent Andrzej Duda.

Jak skorzystamy z bonu turystycznego?

Bon turystyczny będzie dostępny po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) – i tu jest podobnie jak w przypadku 500 plus. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.

Bon turystyczny trzeba będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

 

Źródło: iar/pap/tvn24/polsatnews

 

 

Zostaw komentarz